Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

1 października, 2019

Aktualności

Festiwalowa jesień w CKK Jordanki

Październik w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki zapowiada się niezwykle różnorodnie. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Przed nami niezwykłe koncerty i dwa międzynarodowe festiwale: 5. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego oraz  17. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. To jednak nie wszystko! Na deskach CKK Jordanki zagrają wyśmienici aktorzy oraz wyjątkowe osobowości polskiej i międzynarodowej sceny muzycznej. Pod koniec października zapraszamy zaś wszystkich sympatyków stand-up!

 

FESTIWALE

5. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego, 1–13 października 2019 r.

W dniach 1–13 października 2019 roku odbędzie się w Toruniu 5. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego. Organizatorem festiwalu jest Toruńska Orkiestra Symfoniczna. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Festiwal odbywa się cyklicznie, co 3 lata, a jego głównym komponentem jest Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy. W tym roku przypada trzecia edycja Festiwalu i piąta edycja Konkursu, do którego jury wyłoniło ponad dwudziestu uczestników z czternastu krajów: z Rosji, Armenii, Tajwanu, Belgii, Polski, Niemiec, Korei Południowej, Japonii, Chin, USA, Chile, Szwecji, Ukrainy.

Poziom artystyczny uczestników Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego ‒ utalentowanych skrzypków z całego świata – oceni Jury składające się z niekwestionowanych autorytetów muzycznych i nadzwyczaj cenionych pedagogów, którymi są: prof. Ilya Kaler (przewodniczący jury), prof. Konstanty Andrzej Kulka, prof. Boris Kuschnir, prof. Itzhak Rashkovsky, dr Mariusz Smolij, dr Jakub Jakowicz.

Festiwal rozpocznie 1 października o godz. 19.00 w CKK Jordanki uroczysta Gala Otwarcia. W trakcie niemal dwóch tygodni odbędą się koncerty kameralne, recitale, pokazy filmowe i warsztaty. Uroczystość inauguracji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego zaplanowano na 4 października o godz. 20 w Sali Kameralnej CKK Jordanki. Konkurs podzielony jest na 3 etapy, które odbędą się w dniach 5–7. (I etap), 8–9. (II etap), 11–12. (III etap). Zwieńczeniem 5. Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego będzie uroczysty koncert laureatów. Finał festiwalu już 13 października o godz. 18.00 w CKK Jordanki.

Wydarzenia organizowane w ramach festiwalu są częściowo bezpłatne. Wejściówki można uzyskać w kasie CKK Jordanki. Pełny program festiwalu dostępny TUTAJ.

 

17. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest, 19–27 października 2019 r.

Tofifest to festiwal, którego nie trzeba przedstawiać. Wyróżniają go oryginalność i niepokorność. Motywem przewodnim tegorocznej, 17. edycji festiwalu jest 3xM: „Miasto, Masa, Maszyna”.  Organizatorzy pragną w ten sposób zwrócić uwagę widzów na targane współczesnym światem problemy, a zarazem oddać hołd artystom, którzy już wcześniej przed nimi ostrzegali. „Miasto, masa, maszyna” odwołuje się do jednego z najważniejszych manifestów sztuki awangardowej autorstwa Tadeusza Peipera, który nie mógł przecież przewidzieć, do czego doprowadzi rozwój technologii, w założeniu służącej człowiekowi. Bunt maszyn wobec twórcy zaniepokoił już w ubiegłym wieku  Jamesa Camerona – reżysera „Terminatora”.  W trakcie festiwalu ten filmowy klasyk zobaczymy na wielkim ekranie w odrestaurowanej wersji.

Festiwalowe konkursy cieszą się niezwykłą popularnością. W ramach Tofifest odbywają się dwa konkursy międzynarodowe: ON AIR (pełnometrażowe debiuty i filmy fabularne), SHORTCUT (krótkometrażowe filmy fabularne, dokumentalne i animowane) oraz konkurs dedykowany polskim filmom pełnometrażowym – FROM POLAND. Corocznie na festiwalu prezentowanych jest ponad 150 filmów, zebranych w kilkunastu sekcjach, a projekcjom towarzyszą liczne dodatkowe wydarzenia artystyczne, koncerty, dyskusje i spotkania. Zwycięzcy otrzymają Złote Anioły oraz nagrody pieniężne

Festiwal rozpocznie, 19 października br., uroczysta Gala Otwarcia. Na Sali Koncertowej CKK Jordanki wystąpi Rebel Babel Film Orchestra. Gościnnie wystąpią również Maria Sadowska, Dorota Miśkiewicz, orkiestra dęta z Władysławowa. Podczas koncertu usłyszymy muzykę m.in. z takich filmów jak „Marzyciel”, „Dziecko Rosemary”, „Nóż w wodzie”, „Bunt na Bounty”, „Zapomniana melodia”, „Vabank” czy „Prawo i pięść”.

Festiwal zakończy się galą wręczenia nagród połączoną z koncertem „Miasto, Masa, Maszyna”. Wydarzenie uświetni m.in. KAYAH, Paulina Przybysz, Aga Czyż, Tomasz Pacak. Gala zamknięcia festiwalu już 26 października o godz. 19.00 w CKK Jordanki.

Strona festiwalu

 

To nie koniec festiwali w CKK Jordanki. W listopadzie obiekt zostanie dostosowany do potrzeb powracającego do Torunia Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć  Filmowych  EnergaCAMERIMAGE, 9–16 listopada 2019.

 

KONFERENCJE

Oprócz festiwali, na początku października w CKK Jordanki będziemy gościć wielu znakomitych ekspertów z zakresu ekonomii, nowoczesnych rozwiązań biznesowych i marketingu. Wszystko w ramach III. edycji otwartej konferencji biznesowej – Firma Przyszłości. Konferencja, organizowana przez Izbę Przemysłowo-Handlową w Toruniu odbędzie się 2 października br. w CKK Jordanki. Tegoroczna edycja to szczególne wydarzenie dla organizatora, który obchodzi jubileusz 30-lecia działalności. Konferencja podzielona została na trzy bloki tematyczne – globalizacja, innowacje i marketing  –  w ramach, których przedsiębiorcy będą mieli możliwość wymiany doświadczeń, wiedzy i działań.

 

KONCERTY I SPEKTAKLE

Nieodłącznym elementem październikowych wydarzeń organizowanych w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki są liczne koncerty wielu osobowości polskiej i międzynarodowej sceny muzycznej.

Już 3 października na scenie wystąpi Sławek Unitowski z zespołem. Artysta promuje najnowszą płytę „METAMORPHOSIS”, na której znajdują autorskie kompozycje do tekstów własnych, Tomasza Organka, Michała Zabłockiego oraz Janusza Onufrowicza. Koncert o godz. 19.00 na Sali Koncertowej CKK Jordanki.

Z kolei 4 października zagra Paweł Domagała. Od wydania debiutanckiego albumu w 2016 r. pt. „Opowiem Ci o mnie”, koncerty Pawła Domagały przyciągają rzesze fanów. 16 listopada 2018 r. artysta wydał kolejny album z 12 premierowymi piosenkami, w tym wielkim przebojem “Weź nie pytaj”, który osiągnął już ponad 108 mln odtworzeń na YouTube. Tym razem Paweł Domagała przyjeżdża do Torunia w ramach trasy koncertowej 1984 tour cz. 4.

Niezapomniany koncert w wykonaniu znanych i cenionych braci Pawła i Łukasza Golec usłyszymy w CKK Jordanki już 14 października br. W Toruniu zespół Golec uOrkiestra zaprezentuje swoje największe przeboje. Artyści umiejętnie łączą tradycyjne, etniczne brzmienie muzyki góralskiej z wieloma gatunkami muzycznymi. Pełne zdystansowanego humoru piosenki jak Lornetka, UFO, czy elektryzujący utworu Crazy is my live, do dziś rozgrzewają fanów na każdym z koncertów. Ostatnim przebojem zespołu jest utwór Górą Ty, który zajmuje bardzo wysokie notowania na listach przebojów.

1, 15 i 16 października o godz. 9:00 i 12:00 zapraszamy najmłodszych widzów na musical Pan Kleks. Powrót. Poznamy losy Adama Niezgódki niemal trzydzieści lat po wydarzeniach w Akademii Pana Kleksa. Adam, jako dorosły już absolwent Akademii musi zmierzyć się z Wielkim Elektronikiem, który dzięki technologii, zyskuje władzę nad światem dziecięcej wyobraźni i porywa córkę Adama. Zobaczymy wspaniałe aranżacje 16 najbardziej znanych piosenek, z filmowych adaptacji powieści Jana Brzechwy.

16 października możemy również zobaczyć spektakl komediowy IMIĘ. Wspaniała obsada aktorska (Małgorzata Foremniak, Dorota Krempa, Szymon Bobrowski, Mateusz Banasiuk/Marcin Hycnar, Wojciech Malajkat) z pewnością dostarczy niezapomnianych wrażeń. Dobrze napisane, dowcipne dialogi, zaskakujące sekrety rodzinne bohaterów to komediowe atuty „Imienia” porównywanego często do „Boga mordu” (filmowa „Rzeź” Romana Polańskiego). Film, który powstał na podstawie tej sztuki otrzymał w 2013 roku trzy nominacje (w tym za najlepszy scenariusz adaptowany) oraz dwa Cezary.

W październiku br. swoją najnowszą trasę koncertową „The Moon Tour” rozpoczyna Michał Szpak. Artysta wystąpi na scenie w CKK Jordanki już 17 października o godz. 19.00. Produkcja, nad którą pracuje wiele osób, z przygotowywanymi nowymi aranżacjami z pewnością zapewni przekaz artystyczny na najwyższym poziomie.

W ramach całorocznego projektu EDUKACJA – TORUŃSKA ORKIESTRA SYMFONICZNA organizowane są muzyczne wydarzenia kierowane do najmłodszych. Wśród nich znajduje się cykl Czas dla nas obejmujący cykl koncertów dla dzieci do 6. roku życia. Zajęcia wprowadzają maluchy w świat instrumentów, oswajają z ich brzmieniem, aktywizują do udziału w zabawach. Najbliższy koncert „Czyżyku, czyżyku, ptaszku malusieńki” złożony z „ptasich” przebojów muzyki klasycznej takich jak „Kukułka”, „Słowik i róża”, „Pióreczko” już 20 października 2019 r. o godz. 16:00 i 17:15.

20 października br. zapraszamy również na koncert czeskiego muzyka, kompozytora i poety – Jaromíra Nohavicy. Artysta nagrał kilkanaście płyt. Najnowsza zatytułowana jest „Poruba” –  to nazwa ostrawskiej dzielnicy, z którą Artystę łączy wiele wspomnień: pierwsze miłości, przyjaźnie, znajomości, ale także awantury i szykany. Dwie piosenki z płyty (Czarna dziura i Empire State) cieszyły się wielką popularnością słuchaczy radiowej Trójki zajmując wysokie miejsca na Liście Przebojów. Utworów z ostatniej płyty z pewnością nie zabraknie podczas koncertu w Toruniu.

Pod koniec października Toruń odwiedzi królowa muzyki fado – Mariza. Koncert, którego w Toruniu i regionie jeszcze nie było już 27 października w Sali Koncertowej CKK Jordanki. Fado to muzyka powstała w XIX w. w dzielnicach Lizbony. To styl muzyczny porównywany z argentyńskim tangiem i hiszpańskim flamenco. Ta melancholijna muzyka zaczęła przeżywać renesans od lat 90. XX w. Portugalska artystka miała okazję współpracować z najsłynniejszymi muzykami i producentami jak Sting, Lenny Kravitz, Jacques Morelenbaum, Gilberto Gil, Ivan Lins, Cesária Évora, Tito Paris. Każdy z jej autorskich albumów sprzedaje się znakomicie. Muzyka Marizy elektryzuje i zachwyca, czego dowodem są liczne nagrody, a wśród nich Latin Grammy, czy nagroda BBC Best European World Music Artist Award.

Ostatnim koncertowym wydarzeniem października będzie Koncert Galowy cyklicznego Festiwalu Twórczości Niezapomnianych Artystów Polskich. Tegoroczną edycję organizatorzy pragną poświęcić twórczości Edwarda Stachury. Koncert zatytułowany: „Pejzaż Bez Ciebie – Edward Stachura” usłyszymy 29 października o godz. 19:00 w CKK Jordanki

A już 30 października KONIEC ŚWIATA, czyli Wielka Trasa Stand-up Polska w Toruniu. Tym razem komicy zajmą się problemami, które nieuchronnie zbliżają nas do … Końca Świata. Na scenie w CKK Jordanki zobaczymy „ośmiu wspaniałych” polskiego stand-upu. Wystąpią: Michał „Kempa” Kempa, Antoni Syrek-Dąbrowski, Bartek Walos, Wojtek Fiedorczuk, Cezary Jurkiewicz, Piotrek Szumowski, Maciek Adamczyk i Sebastian Rejent.