Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

5 maja, 2023

Aktualności

Jordanki ze słoneczną energią

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki stawia na ekologiczne, odnawialne źródła energii. Wiosną bieżącego roku na dachu obiektu zamontowanych zostało 118 paneli fotowoltaicznych, które swoje działanie opierają na naturalnych i niewyczerpalnych zasobach w celu produkcji energii elektrycznej.

– Nowoczesna instalacja została zamontowana na najwyższym dachu naszego budynku, by w najlepszy możliwy sposób produkować prąd z energii słonecznej. Instalacja fotowoltaiczna podłączona jest do aplikacji, w której na bieżąco możemy kontrolować, jakie korzyści udało nam się osiągnąć dla środowiska oraz sprawdzić ile energii udało nam się zaoszczędzić każdego dnia – mówi prezes CKK Jordanki Grzegorz Grabowski. – Śledzimy najnowsze trendy ekologiczne, staramy się do nich dostosować i jak najlepiej wykorzystać możliwości, które daje nam architektura budynku.

Specjalna aplikacja pokazuje, jak ilość energii wyprodukowanej ekologicznie przez CKK Jordanki wpływa na poprawę środowiska naturalnego. Zaoszczędzoną energię przelicza także na zasadzone drzewa. I tak od marca do dziś spółka ograniczyła emisje CO2 o 3692,9 kg, co przekłada się na posadzenie 110 drzew.

– Z kolei w kwietniu udało nam się wyprodukować ze słońca 5.34 megawatogodzin prądu, więc z niecierpliwością czekamy co przyniosą nam kolejne miesiące. Szczyt produkcji instalacji fotowoltaicznych przypada na miesiąc czerwiec, więc najlepsze dopiero przed nami – stwierdza Grzegorz Grabowski. – I nie będzie to koniec działań proekologicznych. Obecnie panele fotowoltaiczne zajmują mniejszą część dachu, więc planujemy kolejną inwestycję, która pozwoli nam rozbudować instalację o następne 50 kWp. To tajemnicze kWp to kilowatopik, czyli jednostka, która określa moc instalacji PV i przedstawia ,jaką maksymalną wydajność jest w stanie uzyskać instalacja fotowoltaiczna. Kolejne panele to w dobie rosnących kosztów energii bardzo ważne przedsięwzięcie. Cieszymy się, że jako instytucja kulturalna możemy obniżać koszty eksploatacji budynku, oszczędzać energię i tym samym przyczyniać się do ochrony naszej planety.

Instalacje fotowoltaiczne należą do najbardziej przyjaznych dla przyrody, czystych źródeł pozyskiwania energii elektrycznej. Nie wytwarzają zanieczyszczeń, hałasu, dwutlenku węgla ani w żaden inny sposób nie wpływają negatywnie na środowisko naturalne.