Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

31 sierpnia, 2018

Archiwum

Gwiazdorski wrzesień na Jordankach

Katarzyna Nosowska, Paulina i Natalia Przybysz, Krzysztof Zalewski oraz Sebastian Riedel to jedynie niektórzy z artystów wydarzeń planowanych w najbliższym czasie w Centrum Kulturalno – Kongresowym Jordanki. Tradycyjnie nie zabraknie też koncertów Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, która w połowie miesiąca inauguruje 40. sezon artystyczny.

Zaczynamy już 2 września (godz. 18) od koncertu kończącego 22. Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura. Będzie to „Porgy & Bess” w wersji koncertowej opery Gegorga Gershwina, która swoją premierę miała w Nowym Jorku w 1935 r. Główną osią fabuły jest miłość, z jednej strony pełna żądz i namiętności, z drugiej zaś wybaczająca i wyrozumiała. Która strona uczucia okaże się silniejsza?

Women’s Voices to kolejna propozycja na wrześniowe popołudnie (9 września, godz. 16:30). Wyjątkowy cykl koncertów, podczas których wystąpią m.in.: Katarzyna Nosowska, Paulina Przybysz, Natalia Przybysz i Mery Spolsky. Zaśpiewają one swoje przeboje oraz covery piosenek (w nowych aranżacjach) kobiet, uważanych za najsilniejsze na świecie. Koncert odbędzie się pod artystycznym przewodnictwem Pauliny Przybysz, która zdobyła popularność śpiewając wraz z siostrą w grupie Sistars. Nazwa Women’s Voices, jak tłumaczy Paulina Przybysz, „nawiązuje do kobiecych wokali, a poza tym w dobie jakże ważnego 2018 roku – do rocznicy uzyskania prawa wyborczego przez kobiety”.

14 września (godz. 19:00) Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza na Inaugurację 40. Sezonu. Będzie to koncert „Beethoven 20/20” współorganizowany i współfinansowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent – rezydent”. To wydarzenie z precyzyjnie rozplanowaną historią. Historia ta z pewnością stanie się wzniosłą inspiracją, z której – zarówno artyści, jak i widzowie – będą czerpać podczas całego sezonu! Podczas koncertu usłyszą Państwo V Symfonię c-moll op. 67 Ludwika van Beethovena, Uwerturę do opery Halka Stanisława Moniuszki oraz Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego.

Kolejna propozycja skierowana jest do rodziców, dziadków, opiekunów. Zachęcamy, aby wraz ze swoimi pociechami udali się Państwo na koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, który odbędzie się 16 września (16:00). Jest to idealna okazja, aby zapoznać się z muzyką klasyczną i uczestniczyć w koncercie muzyki na żywo! „Historia Pana Beethovena” gwarantuje świetną zabawę.

Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, będziemy mieli okazję wysłuchania wyjątkowego koncertu „Niepodległa dla wszystkich” zorganizowanego przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu (23 września, godz. 18:00). Uroczystość urozmaici stu śpiewaków i muzyków (m.in. z Chóru Męskiego Copernicus z WOAK-u, Chóru Męskiego Echo z Grudziądza, Orkiestry Dętej WOAK-u), którzy będą mieli możliwość wykonania znanych pieśni patriotycznych, które przybliżą nam historię Polski.

Dzięki wielkiemu sukcesowi wiosennej trasy koncertowej Krzysztofa Zalewskiego, będzie okazja do uczestnictwa w drugiej odsłonie projektu – „Zalewski śpiewa Niemena” (24 września, godz. 19:00). Początek miał miejsce w Jarocinie, gdzie organizatorzy postanowili z szacunkiem uhonorować dwie piękne rocznice – pół wieku od premiery płyty „Dziwny jest ten świat” i 30 lat od pierwszego występu Czesława Niemena na jarocińskiej imprezie – i zaproponowali Krzysztofowi Zalewskiemu przygotowanie koncertu z repertuarem Mistrza. Autor zgodził się, dzięki czemu mamy wyjątkową okazję ponownie posłuchać na żywo kultowych utworów Niemena w niezwykle ciekawej wersji. Podczas koncertów pojawią się zarówno znane wszystkim „Dziwny jest ten świat” i „Jednego serca”, jak i te mniej znane „Doloniedola” czy „Pielgrzym”.

28 września (godz. 19:00) będą mieli Państwo okazję uczestniczyć w koncercie, w którym Sebastian Riedel i zespół Cree postanowili uhonorować przypadającą w 2019 roku 25. rocznicę śmierci Ryszarda Riedla. Koncert uwieczni dorobek i działalność  kultowego wokalisty i zespołu Dżem. Mottem zespołu i jego myślą przewodnią są słowa często używane przez Sebastiana Riedla: ,, Żeby żyć trzeba grać, żeby grać trzeba żyć”.

Ostatnią propozycją na wrześniowe popołudnie (29 września, godz. 17:00) jest spektakl taneczny pt. „Romeo & Julia Hip-Hop Dance Show: Best Crew Studio” Historia tragicznej miłości w klimacie lat 80-tych zostanie przedstawiona przez tancerzy studia Best Crew z gościnnym udziałem: Bisz & B.O.K.”. To połączenie gwarantuje widzom niezapomniane emocje.

Julia Grabowska