Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

12 grudnia, 2017

Archiwum

Jak ten czas leci…. Mamy już dwa lata!

Już od dwóch lat w Toruniu działa Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki. W tym stosunkowo krótkim czasie odbyło się u nas ponad 600 różnego rodzaju imprez, w których uczestniczyło ponad 300 tysięcy gości.

W CKK Jordanki wystąpiło wiele nie tylko polskich, ale i światowych gwiazd. Grali u nas Lisa Stansfield, Goran Bregovic, Richard Bona, The Animals, Wishbone Ash, Glenn Miller Orchestra, Jaromir Nohavica, Suzanne Vega, Lura, Nigel Kennedy i Al Di Meola. Występowały znane grupy baletowe (np. Moscow City Ballet). Największym wydarzeniem o globalnym wymiarze była telewizyjna gala Stinga, który właśnie nasze Centrum wybrał jako jedno z miejsc promocji swojej najnowszej płyty „57th & 9th”. Spośród polskich wykonawców gościliśmy m.in. Dżem, Kazika Staszewskiego, Agnieszkę Chylińską, Marylę Rodowicz, Dawida Podsiadło, Kayah, Lady Pank, Kasię Nosowską, Brodkę, Annę Marię Jopek, Anię Dąbrowską i wielu innych. W planach mamy kolejne ciekawe wydarzenia.

Praktycznie od początku funkcjonowania CKK Jordanki znajdowało się w centrum uwagi mediów branżowych oraz wielu środowisk i ośrodków architektonicznych, budowlanych czy turystycznych w Polsce i na świecie. Zaledwie dwuletnie Jordanki mają już na swoim koncie sporo nagród i wyróżnień, m.in.:

    Nagroda w kategorii „Najlepszy projekt kulturalny” World Architecture Festival w Barcelonie,
    Nagroda Roku 2015 SARP Stowarzyszenie Architektów Polskich przyznało CKK Jordanki nagrodę w kategorii „obiekt użyteczności publicznej – obiekt kultury”,
    Nagroda Bryła Roku 2015 w kategorii wybór jury,
    Wyróżnienie w kategorii w kategorii „Nowe obiekty w przestrzeni urbanistycznej” w konkursie Modernizacja Roku 2015,
    Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki znalazło się na liście 6 najlepszych projektów w ramach zestawienia World Architecture News Award 2016 w kategorii „Beton w architekturze”,
    Finalista w konkursie „7 Cudów Polski” w konkursie organizowanym przez National Geographic Traveler Poland.

*****

Centrum, które zaprojektował światowej sławy hiszpański architekt Fernando Menis, znajduje się w centrum Torunia. Nowoczesna bryła doskonale wpisuje się w zabytkowy charakter starówki.  Kilka lat temu na Festiwalu Architektury Światowej w Barcelonie toruński obiekt uznano za najlepszy kulturalny projekt przyszłości.

CKK Jordanki to dwie sale koncertowe – jedna na 882, a druga na 287 miejsc, które można połączyć za pomocą rozsuwanych ścian, to scena plenerowa i doskonale wyposażone garderoby, sale konferencyjne i parking.

Obiekt został pomyślany jako wielofunkcyjny. Daje to możliwość organizacji koncertów muzycznych – zarówno symfonicznych, jak i rozrywkowych, widowisk teatralnych, operowych, musicalowych czy projekcji kinowych, ale także targów, gali, pokazów mody, szkoleń, konferencji, balów i branżowych eventów.

W sali na Jordankach zastosowano wiele innowacyjnych rozwiązań. Np. większa część kompleksu jest wyłożona tzw. pikado – konglomeratem betonu z dodatkiem kruszywa melafirowego i cegły. W ten sposób Fernando Menis chciał nawiązać do stylu gotyckiego, który jest architektoniczną i historyczną wizytówka Torunia.

Aby zapewnić odpowiednią akustykę dla różnego rodzaju wydarzeń, zaprojektowano ruchome sufity. Składa się na nie pięć brył pełniących rolę ekranów akustycznych, które poprzez zmianę wysokości podwieszenia zmieniają kubaturę sali koncertowej, a przez to czas pogłosu. System podnoszenia i opuszczania kopuł napędzany jest przez pięć zespołów wciągarek po sześć sztuk w zespole.

Widownia na Jordankach jest mobilna. Oznacza to, że może być kształtowana w zależności od odbywających się imprez. Konfigurowanie scenicznej rzeczywistości umożliwiają zapadnie sceniczne. Bez nich zmiana przestrzeni sceny i scenografii byłaby niemożliwa.  Zastosowane w toruńskiej sali rozwiązanie techniczne polegające na pracy zapadni na czterech serapidach łańcuchowych jest pierwszym tego typu rozwiązaniem w Polsce.

Sala jest wyposażona w pięć scenicznych zapadni dwupoziomowych, które służą do kształtowania przestrzeni sceny. Zapadnia jednopoziomowa kieszeni tylnej jest najwyższą w Polsce. Jej długość to ok. 17 m, szerokość 4 m. Zespół napędowy tworzą 4 spiralifty napędzane silnikami elektrycznymi.

Innowacyjnym rozwiązaniem jest także system wysokociśnieniowej mgły wodnej, który stanowi stałe zabezpieczenie przeciwpożarowe. Czynnikiem gaśniczym jest woda, która pod wysokim ciśnieniem, w specjalnie skonstruowanych dyszach, przetwarzana jest w mgłę wodną. Wysoka intensywność parowania umożliwia odbiór ogromnej ilości ciepła ze źródła pożaru. System jest bezpieczny i ekologiczny. Dzięki temu, że mgła wodna absorbuje cząsteczki dymu i agresywnych gazów, zmniejsza się skażenie powietrza, a zwiększa się widoczność, co poprawia warunki ewakuacji i prowadzenia akcji gaśniczej.

Budynek wielofunkcyjnej sali koncertowej na Jordankach to również nowoczesne centrum konferencyjne, w którym można organizować różnorodne spotkania biznesowe, firmowe wydarzenia, gale, duże konferencje i targi do 1200 uczestników. Jest tu nie tylko sala koncertowa i kameralna, ale również zespół trzech modularnych sal konferencyjnych, który umożliwia organizację zarówno kameralnych spotkań biznesowych, jak i dużych konferencji, szkoleń i prezentacji dla 150 osób. Według branżowego miesięcznika MICE Poland, CKK Jordanki jest jednym z najnowocześniejszych obiektów konferencyjnych w Polsce.

Budowa Centrum została współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków Gminy Miasta Toruń.