29 marca, 2016
Niedawno informowaliśmy, że powstanie Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki odbiło, się szerokim echem w światowej prasie, nie tylko branżowej. Więcej informacji wcześniejszych zagranicznych publikacjach znajdziecie tu http://www.jordanki.torun.pl/pl/aktualnosci/90-ckk-jordanki-w-swiatowej-prasie
W marcu CKK Jordanki zaistniało na łamach wielu prestiżowych magazynów o architekturze.
Pierwszym z nich jest niemiecki magazyn „Bauwelt” (04.03.2016 r., ss. 24-31), w którym znana krytyk architektury i wykładowca kanadyjskiego Uniwersytetu Manitoba w Winnipeg – Doris Kleilein recenzuje realizację projektu Fernando Menisa w Toruniu. Podkreśla, że architektowi pochodzącemu z drugiego krańca Europy – z Teneryfy, udało się naturalnie wkomponować bryłę Centrum w krajobraz miasta. Zaś wnętrza sal koncertowych przywołują jej na myśl organiczne formy, lub wydrążone przez lawę groty. Autorka zauważa, że wykorzystanie we wnętrzu sal koncertowych okładzin, z elementami połamanych cegieł, jako materiału akustycznego – wspomagającego rozprzestrzenianie się dźwięku jest rozwiązaniem innowacyjnym na skalę światową.
Kolejnym z nich jest singapurski magazyn poświęcony współczesnej architekturze współczesnej „d+a Design and Architecture” (nr 090.2016; ss. 64-69). W artykule „Integred into the landscape” (Połączony z krajobrazem), Rebbeca Lo również podkreśla, że Fernando Menisowi udało się zrealizować niełatwe zadanie, czyli stworzyć nowoczesny budynek, który naturalnie współistnieje tuż obok kompleksu staromiejskiego, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W artykule tym eksponowana jest również wielofunkcyjność Centrum, w którym mogą odbywać się różnorodne wydarzenia kulturalne: koncerty muzyki klasycznej i popularnej, przedstawienia teatralne, operowe, baletowe, a także duże kongresy i konferencje. To wszystko jest możliwe dzięki zastosowaniu systemu mobilnych widowni, przesuwnych ścian, które mogą połączyć ze sobą Salę Koncertową i Salę Kameralną, oraz systemowi mobilnych sufitów, które dostosowują czas pogłosu do różnego typu wydarzeń.
O Jordankach również napisał amerykański magazyn „Architecture Record”(nr 03/2016), w którym Chris Foges na czterech stronach prezentuje funkcjonalności CKK Jordanki. Artykuł ten jest bogato ilustrowany zdjęciami wykonanymi przez znanego fotografa architektury Iwana Baana. Rosyjski portal o architekturze ARCHI.ru również niedawno przybliżał dorobek Fernando Menisa i prezentował CKK Jordanki.
CKK Jordanki dla publiczności został otwarty w grudniu ubiegłego roku. Centrum w dwa i pół roku wzniosło polsko-hiszpańskie konsorcjum firm Mostostal Warszawa i Acciona Infrastructuras. Centrum mieści Salę Koncertową z 880 fotelami i Salę Kameralną na prawie 300 miejsc. Od strony al. św. Jana Pawła II powstała scena plenerowa i zaplecze konferencyjne. Pod budynkiem jest parking dla 185 samochodów.