Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

18 listopada, 2015

Archiwum

Jordanki na Finiszu

Na specjalnej konferencji prasowej, prezydent miasta Torunia Michał Zaleski wraz z zaproszonymi dziennikarzami, oglądali ostatni etap realizacji budowy Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki. Po budowie oprowadzali ich Robert Kiezik kierownik kontraktu i Grzegorz Grabowski prezes CKK Jordanki Sp. z o.o.

Wyczekiwana przez mieszkańców Torunia sala koncertowa na Jordankach jest już na ostatnim etapie realizacji. Zaawansowanie robót budowlanych wynosi 95%, a Mostostal Warszawa S.A. – generalny wykonawca, prowadzi obecnie prace wykończeniowe wewnątrz budynku.

– Torunianie czekali dziesiątki lat, aby tego typu projekt powstał. Wiele miast ma piękne sale przeznaczone dla wydarzeń kulturalnych, a my w Toruniu do tej pory cierpliwie czekaliśmy, przygotowywaliśmy się. Teraz mamy etap finalny budowy. To co widać, to końcówka – oczywiście bardzo żmudna, bardzo pracowita. Ale mam nadzieję, że Torunianie będą zachwyceni swoją salą koncertowo-kongresową, miejscem, do którego będą przychodzić przez dziesiątki lat na ciekawe i ważne wydarzenia – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.

Montaż okładzin picado – który był najtrudniejszym i najbardziej czasochłonnym etapem budowy został zakończony już latem. Obecnie trwają intensywne prace wewnątrz budynku, związane z wykończeniem struktury picado, polegające na kosmetyce i impregnacji. – Zakończono szklenie okien, uruchomiono największą zapadnię – transportową. Trwają prace rozruchowe dotyczące uruchomienia czterech zapadni scenicznych. Wykonawca zakończył układanie parkietu w sali prób, salach konferencyjnych i pomieszczeniach biurowych, położył płyty granitowe na placu przed salą koncertową. Obecnie trwa ich szlifowanie – do ukończenia pozostała już tylko sala koncertowa – wylicza prezes Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki Grzegorz Grabowski.

Na zewnątrz budynku układana jest kostka brukowa na drodze między Urzędem Marszałkowskim a salą, trwa montaż poręczy i balustrad na klatkach schodowych, impregnowanie ścian betonowych oraz montaż ścian mobilnych dzielących sale koncertowe. Przystąpiono do montażu okładzin akustycznych z blachy MLS oraz wyposażenia pomieszczeń szatni i toalet. Na Jordankach trwa też nasadzanie zieleni oraz montaż elementów małej architektury i oświetlenia zewnętrznego.

Rusztowania zostały zdemontowane, również ciężkiego sprzętu nie ma już na budowie. Za to budowlańcy z młotami pneumatycznymi, ustąpili miejsca licznym ekipom sprzątającym, które usuwają pobudowlany pył i kurz. Na początku października, zostanie zamontowana mobilna widownia wraz z fotelami, scenotechniki i delikatne urządzenia sterujące. Z początkiem listopada ma zostać zgłoszona gotowość odbiorowa budynku.

Już na początku grudnia mieszkańcy Torunia, w trakcie dni otwartych, będą mogli przekonać się jak wygląda ukończone wnętrze Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki. Program imprez otwarcia będzie bardzo bogaty, na 14 grudnia zaproponowano koncert Gorana Bregovica, dzień później na scenie CKK Jordanki zagości królowa angielskiego popu Lisa Stansfield, a 16 grudnia odbędzie się akustyczny koncert zespołu HEY.