18 lipca, 2016
Światowy Festiwal Architektury ogłosił nominacje za rok 2016. Na liście nie zabrakło również polskich akcentów, pośród nominowanych znalazło się toruńskie Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki projektu Menis Arquitectos.
Światowy Festiwal Architektury (World Architecture Festival) jest jednym z najbardziej prezstiżowych festiwali architektonicznych, w trakcie którego prezentowane są i nagradzane najaważniejsze realizacje architektoniczne, które powstały w minionym roku na świecie. W tegorocznej edycji nominowano 343 budynki, nagrody zostaną rozdane w 32 kategoriach.
Ceremonia wręczenia tej prestiżowej nagrody odbędzie się w listopadzie. Największą listę projektów, spośród 58 krajów zgłosiła Wielka Brytania. Budynki pochodzą ze znanych pracowni m.in. Zaha Hadid Architects, Studio Gang, ale i tych mniejszych. W zeszłym roku tytuł przypadł projektantom z Biura Ole Scheerena.
Na tegorocznej liście nie zabrakło również nominacji dla budynków, które powstały w Polsce. Pośród nominowanych znalazło się toruńskie Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki projektu Menis Arquitectos; Muzeum Śląskie w Katowicach projektu Riegler Riewe Architekten, Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie, Living Garden House w Izbicy, Arka Koniecznego w Brennej – wszystkie trzy projektu KWK Promes, Field House w Głogowie projektu Blank Architects, Kurkowa 14 & Dubois 41 we Wrocławiu projektu Maćków Pracownia Projektowa, Szczeciński Teatr Letni projektu Flanagan Lawrence oraz projekt Stacja Paliwowa Przyszłości, Warszawa, KAMJZ.
To nie pierwszy raz kiedy CKK Jordanki pojawia się na tym festiwalu. Jesienią 2010 roku na Światowym Festiwalu Architektury (WAF) w Barcelonie projekt Centrum został wybrany najlepszym projektem kulturalnym przyszłości.
Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki dla publiczności zostało otwarte w grudniu 2015 roku. Architektura budynku stanowi harmonijną fuzję współczesnych trendów z historycznym dziedzictwem Torunia. Wielofunkcyjność i modularność obiektu umożliwia organizowanie nawet najśmielszych wydarzeń kulturalnych oraz dużych konferencji i kongresów. Centrum mieści dwie sale koncertowe które mogą być ze sobą połączone. Dzięki wykorzystaniu mobilnych widowni w obu salach, mogą odbywać się zarówno imprezy na płaskiej podłodze, jak i w konfiguracji teatralnej. Akustyka sali koncertowej może być modyfikowana dzięki użyciu mobilnych sufitów, zaś sala kameralna jest wyposażona w system kinowy. Fernando Menis zaprojektował budynek, którego wyjątkowa bryła i nowoczesne rozwiązania z zakresu akustyki i kształtowania powierzchni widowni, doskonale łączą wartości estetyczne z funkcjonalnymi.