Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

17 grudnia, 2015

Archiwum

Jordanki w CSW

Od 17 września do 22 listopada 2015 r. w CSW Znaki Czasu w Toruniu będzie trwała Wystawa Przełom / Architektura w Polsce po 1989 r.

Wystawa prezentuje makiety dwudziestu pięciu najważniejszych budynków, które powstały w Polsce po 1989 r., z kolekcji „Architektury-murator” dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Wśród nich znalazła się również makieta Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki – zaprojektowanego przez Fernando Menisa.

Oprócz niego, na wystawie znajdują się również makiety takich budynków, jak: Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, Nowe Muzeum Śląskie, Muzeum Kantora w Krakowie, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach czy stadionu PGE Arena w Gdańsku. Swoje miejsce mają tu także projekty najlepszych polskich i zagranicznych architektów, m.in. Stefana Kuryłowicza (Nautilius, Vitkac) czy Roberta Koniecznego (Dom Aatrialny, Dom Bezpieczny).

W 2014 roku, z okazji jubileuszu 20-lecia istnienia czasopisma „Architektura-murator” – najważniejszego magazynu zajmującego się polską architekturą współczesną – przygotowano zbiór 25 makiet prezentujących najlepsze polskie realizacje budowlane ostatniego ćwierćwiecza. Po zorganizowanej w MSN w Warszawie wystawie modele przekazane zostały do kolekcji tegoż muzeum i stanowią obecnie zbiór unikatowy w skali kraju.

Wystawie towarzyszyć będzie szereg wydarzeń dodatkowych. Od września do listopada w CSW w Toruniu odbywać się będą spotkania i dyskusje poświęcone współczesnej architekturze, jej znaczeniu dla kultury i gospodarki kraju, a także spacery i oprowadzania po toruńskich realizacjach ostatniego 25-lecia czy architektoniczne warsztaty dla najmłodszej publiczności.

Więcej o wystawie: na stronie CSW.