Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

7 stycznia, 2016

Archiwum

Jordanki w El Pais!

Toruńska sala koncertowo-kongresowa została opisana na łamach największego hiszpańskiego dziennika El Pais!

W środowym (6.01.2016r.), świątecznym wydaniu największego hiszpańskiego dziennika El Pais opublikowano artykuł o Centrum Kultruralno-Kongresowym Jordanki w Toruniu. Znana hiszpańska architekta i krytyczka architektury, autorka wielu publikacji o współczesnym designie i architekturze Antaxu Zabalbeascoa twierdzi, że Fernando Menisowi udało się zaprojektować ponadczasowy budynek, który stanie się „nową ikoną Torunia” – miasta wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Autorka artykułu podkreśla, że hiszpański architekt wcale nie miał łatwego zadania. Bliskie sąsiedztwo z kompleksem staromiejskim, a w szczególności z rynkiem, stanowiło wyzwanie w zaprojektowaniu nowoczesnego budynku, który będzie zarówno nawiązywał do architektonicznego dziedzictwa miasta Mikołaja Kopernika, jak i stanowił jego nowy symbol, który przetrwa próbę czasu.

Zabalbeascoa również twierdzi, że system mobilnych sufitów, służących do regulacji akustyki, jest innowacyjnym rozwiązaniem, a ich zaprojektowanie stanowi przełom w karierze Menisa. Aby zapewnić odpowiednią akustykę Sali Koncertowej na Jordankach, 60 specjalistów pracujących dla pracowni Menis Arquitectos, zaprojektowało ruchome sufity – pięć brył pełniących rolę ekranów akustycznych, które poprzez zmianę wysokości podwieszenia zmieniają kubaturę sali koncertowej, a przez to czas pogłosu. Każda z kopuł przypomina wielką skałę, każda z nich waży od 11 do 20 ton. System podnoszenia i opuszczania kopuł napędzany jest przez pięć zespołów wciągarek po sześć sztuk w zespole. Czas pogłosu może być zmieniany od 1,8 do 1,2 sekundy. Dzięki temu systemowi sala koncertowa CKK Jordanki, jest w pełni wielofunkcyjna, co umożliwia organizację koncertów symfonicznych jak i rockowych, przedstawień teatralnych, operowych, music-hallowych.

Średni nakład dziennika El Pais to  400 tys. egzemplarzy.

 

Artykuł Un icono español en Polonia można przeczytać na:

http://elpais.com/elpais/2016/01/05/estilo/1452009591_907422.html