Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

15 stycznia, 2020

Aktualności

Jubileuszowy Marszałkowski Bal Dobroczynny

Kolejny rok rozpoczął się w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki tradycyjnie od Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego. 11 stycznia świętowano 10. jubileuszową edycję balu, nie zabrakło więc podsumowań dotychczasowej imponującej działalności, a zebrani mieli okazję zapoznać się z niezwykłym programem artystycznym, przygotowanym specjalnie na tę okazję.

Organizatorami balu są Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego wraz z Małżonką, Piotr i Dagna Całbeccy, którzy wraz z przyjaciółmi i darczyńcami w tym roku zebrane środki przekażą na cztery instytucje w regionie oraz misje zagraniczne, które niosą pomoc najbardziej potrzebującym. Będą to: Dom Pomocy Społecznej w Chełmnie prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Kamieniu Krajeńskim prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety, Hospicjum dla Dzieci „Nadzieja” w Toruniu, Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej dla Dziewcząt w Pniewitem, prowadzonej przez Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej i misji katolickich w Angoli, Indonezji i Zambii.

Fot. Marta Mróz

Marszałkowski Bal Dobroczynny w tym roku zgromadził 450 gości, którzy powitani przez Marszałka i Prezydenta Miasta, mieli okazję wysłuchać występu Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska” i Orkiestry Wojskowej z Torunia, a także włączyć się do tradycyjnego już tańca – poloneza. Następnie zebrani zostali zaproszeni na kolację, przygotowaną przez restaurację „Daglezja”. Nie zabrakło także setów tanecznych i wspaniałej muzyki, o którą zadbał Eljazz Big Band.

Fot. Marta Mróz

Goście mogli włączyć się w pomoc licytując setki przedmiotów prezentowanych w foyer, na tzw. „cichej licytacji“.  Były to niezwykłe fanty, m.in. koszulka z autografem Roberta Lewandowskiego, czapka z podpisem Roberta Kubicy, piłki z autografami, łyżwy figurowe, przedmioty przekazane przez Danny’ego DeVito, czy Robbiego Williamsa, a także…motocykl. Różnorodność oferowanych nagród była więc ogromna. W trakcie wieczoru odbyła się także licytacja główna, również ciesząca się ogromnym zainteresowaniem zebranych gości.

Fot. Marta Mróz

Program artystyczny wydarzenia obfitował we wspaniałe występy. Jednym z nich była prezentacja Gruzińskiego Narodowego Zespołu Pieśni i Tańca „Kutaisi“, który poprzedzony był wypowiedzią gubernatora  regionu Imeretia z  Gruzji – Ioseba Khakhaleishvili. Gubernator pogratulował organizacji balu  i życzył kolejnych, rekordowych edycji. Występowi zespołu „Kutaisi“ towarzyszyła także gruzińska muzyka na żywo, a samo wystąpienie tańcerzy spotkało się z ogromnym aplauzem. Artyści zaprezentowali się w tradycyjnych, narodowych strojach, a program oddawał unikalny nastrój  gruzińskiego folkloru. Kolejną gwiazdą wieczoru był Stefano Terrazzino Trio, który oprócz występu zaprosił zebranych do wspólnej zabawy.

Fot. Marta Mróz

Jubileuszową edycję Balu uświetniono także tortem i podziękowaniami dla najwierniejszych gości, którzy wspierają wydarzenie od samego początku, od 10 lat. Otrzymali oni pamiątkowe odznaczenia od Marszałka Piotra Całbeckiego.

Kolejny raz Marszałkowski Bal Dobroczynny okazał się dużym sukcesem. Dzięki zebranym środkom ważne instytucje w regionie dalej będą mogły nieść pomoc, tym którzy potrzebują jej najbardziej.

Eliza Cichocka