Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

3 stycznia, 2024

Aktualności

Katarzynki i medale wręczone na Prezydenckiej Gali Noworocznej

Znamy laureatów Piernikowej Alei Gwiazd oraz medali Thorunium w dziedzinie kultury. Nazwiska ogłosił prezydent Michał Zaleski podczas gali w CKK Jordanki.

Nowy rok Toruń tradycyjnie wita Prezydencką Galą Noworoczną z udziałem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. W tym roku toruńscy muzycy pod batutą Przemysława Neumanna – dyrygenta i dyrektora Filharmonii Opolskiej zaprezentowali utwory kompozytorów należących do rodziny Straussów. W ten sposób wydarzenie nawiązuje do słynnego Koncertu Noworocznych Filharmoników Wiedeńskich.

W 2024 rok wchodzimy w wyjątkowym nastroju przygotowanym przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną, poziom prezentowany przez toruńskich symfoników jest doskonałą recenzją i podsumowaniem całej toruńskiej kultury w minionym roku – powiedział prezydent Michał Zaleski. – Ten rok zapamiętamy dzięki wydarzeniom kopernikańskim czy jubileuszowym ekspozycjom w Muzeum Okręgowym w tym bezprecedensowej prezentacji obrazu Jana Matejki „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”. Toruń był także gospodarzem 43. Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy, który przyciągnął do nas gości z 77 miast hanzeatyckich z całej Europy – przypomniał prezydent Torunia.

Z Kopernikiem w tle przeżywaliśmy także: 100-lecie Książnicy Kopernikańskiej, 15-lecie Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” i 10-lecie Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”, Ale także festiwale: filmowy Tofifest, wizualny Bella Skyway Festival czy Międzynarodowy Festiwal EnergaCamerimage. W sumie toruńskie instytucje kultury przygotowały w minionym roku ponad 2 tys. wydarzeń kulturalnych dla ponad 1,5 mln odbiorców. Liderem okazało się tym razem Muzeum Okręgowe w Toruniu, które przez cały rok odwiedziło prawie pół miliona widzów.

Prezydencka Gala Noworoczna to czas na laury dla zasłużonych osób związanych z Toruniem. Dziś poznaliśmy nazwiska nowych „właścicieli” katarzynek w Piernikowej Alei Gwiazd.

– Na pierwszej znajdzie się nazwisko sportowca rodem z Santiago de Cuba. Przez wielu uważany za najlepszego siatkarza na świecie, współautor projektu męskiego klubu siatkarskiego Anioły Toruń, prywatnie i rodzinnie związany z naszym miastem reprezentant Polski Wilfredo Leon – zapowiedział prezydent Zaleski.

Drugą katarzynkę odsłoni aktor filmowy i teatralny Krystian Pesta. Swoją przygodę rozpoczynał w teatralnym „Studiu P” w toruńskim Młodzieżowym Domu Kultury, dziś dzięki występom w głośnych serialach: „Klangor”, „Behawiorysta” czy „Belfer” zna go cała filmowa Polska. Jest laureatem nagrody dla „Najbardziej Elektryzującego Aktora”, nagrody zespołowej dla zespołu spektaklu „Laleczka” i Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia studentów artystycznych.

Podczas gali ogłoszone zostały również nazwiska laureatów Medalu Honorowego Thorunium w dziedzinie kultury.

To najwyższe odznaczenie prezydenckie, jakim mogę wyróżnić osoby szczególnie zasłużone dla naszego miasta. W ten sposób chcemy docenić artystów, którzy w znaczący i kreatywny sposób modelują kulturę Torunia. Dziś mam zaszczyt ogłosić o nadaniu Medalu „Thorunium” pani Izie Karaszewskiej oraz panu doktorowi Jackowi Gesskowi. Gratuluję Państwu artystycznych uzdolnień i dziękuję za cenną i zauważalną obecność w toruńskim życiu kulturalnym – pogratulował laureatom prezydent Torunia.

Pani Iza Karaszewska jest studentką drugiego stopnia na kierunku Sztuka Mediów i Edukacja Wizualna na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizuje się w ilustracji wektorowej – fascynacja tą techniką wywodzi się z zamiłowania do płaskich form i czystych kolorów. Artystka zainspirowana budynkiem Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki oraz zafascynowana architekturą swojego rodzinnego miasta postanowiła wybrać kilka budowli i przedstawić je w syntetycznej i zgeometryzowanej formie grafik wektorowych. Na swoim koncie artystka posiada kilka wystaw, w tym indywidualną.

Jacek Gessek – doktor nauk medycznych, kardiolog, muzyk. Kieruje Oddziałem Kardiologii i Intensywnej Opieki Kardiologicznej w Szpitalu Miejskim w Toruniu. „Po godzinach” kompozytor i wokalista. Komponuje w klimacie bossanowy, bluesa oraz ballady. W swoim dorobku ma cztery płyty: Serce w usterce (2014), Stop (2016) oraz Życie (2019) „Czy to wszystko ?” (2023 – premiera 5.11. br.). W 2022 r. za dokonania artystyczne uhonorowany statuetką Toruńskiego Anioła.

Autor tekstu: Filip Tomasik

Organizator wydarzenia: Toruńska Orkiestra Symfoniczna