Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

23 maja, 2019

Aktualności

Koncert Prezydencki zakończył Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich Probaltica

Zakończeniem tegorocznej, już 26. edycji festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich Probaltica był Koncert Prezydencki, który odbył się 21 maja w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Zebrani wysłuchali koncertu światowej sławy muzyków z Orkiestry Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Basemma Akiki.

 Festiwal stał się już coroczną tradycją Torunian, tym razem trwał od 1 maja, a w programie znalazło się wiele oryginalnych wydarzeń kulturalnych, m.in. koncert kompozytorów toruńskich, koncerty związane z postacią Stanisława Moniuszki – „Moniuszko na cztery kontrabasy“ i „Moniuszko kameralnie“, a także dość zaskakujący sposób prezentacji muzycznych – „Tramwaj Moniuszko“, gdzie podczas kursów można było na żywo usłyszeć „Śpiewniki domowe“ wspomnianego kompozytora. Oprócz Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w organizację wydarzenia włączyły się m.in. Dwór Artusa, czy Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Organizatorami festiwalu są Fundacja Europejskiej Akademii Sztuki oraz Zespół Kameralny Multicamerata.

Finałowy koncert z cyklu wydarzeń Probaltica rozpoczął się od przemówienia prezydenta miasta Michała Zaleskiego, który podziękował za organizację i  promocję kultury w naszym mieście oraz wyraził nadzieję na kolejne edycje festiwalu. Po oficjalnym otwarciu przyszedł czas na koncert. Swoje umiejętności zaprezentowała Orkiestra  Sinfonia Varsovia, która znana jest z udziału w licznych wydarzeniach kulturalnych oraz współprac z najwybitniejszymi solistami sceny polskiej i  światowej.

W programie artystycznym znalazły się utwory, takie jak „Uwertura na orkiestrę“ Grażyny Bacewicz, „Koncert na orkiestrę“ Witolda Lutosławskiego oraz „Koncert wiolonczelowy“ Pawła Mykietyna, który obecny był na widowni Sali Koncertowej. Wszystkie utwory zostały dobrane tak, by były współczesne, skomponowane w XX i XXI wieku. To miało pokazać muzyczne bogactwo obecnych czasów oraz to, że warto znać i doceniać utwory nie tylko klasyków, takich jak Mozart czy Beethoven. Muzykom Orkiestry Sinfonia Varsovia na scenie towarzyszył solista – Marcin Zdunik, który zagrał na wiolonczeli.

Koncert Prezydencki był dopełnieniem i zakończeniem zdecydowanie ważnego festiwalu dla Torunian. Prezentacja muzyki i sztuki krajów bałtyckich była dobrą okazją do ciekawych prezentacji artystów z Białorusi, Litwy czy Rosji a także do promocji i być może lepszego zapoznania z twórczością polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki. Probaltica udowodniła, że publiczność chętnie słucha i docenia walory muzyki klasycznej a także, że szuka jest okazją do spotkań i wymiany doświadczeń.

Eliza Cichocka