Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

1 listopada, 2020

Aktualności

Koncert upamiętniający zmarłych Członków Społeczności Akademickiej UMK

 

Piątkowy koncert „Requiem. Pamięci tych, co odeszli” Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pozwolił nam powrócić pamięcią do historii. 30 października 2020 r. w Sali Koncertowej Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki zabrzmiał klasycyzm we własnej postaci.

 

Koncert odbył się, aby upamiętnić zmarłych Członków Społeczności Akademickiej UMK. Mieliśmy okazję wysłuchać w programie:


J.S. Bach – Aria na strunie G, która należy do najczęściej wykonywanych i najbardziej popularnych dzieł Jana Sebastiana Bacha. Jest to aria, która pochodzi z suity orkiestrowej D-dur nr 3. Aria na strunie G wielokrotnie stanowiła inspirację dla wielu twórców muzycznych.

Haydn – Symfonia nr 44 e-moll Żałobna, która została ukończona w 1772 roku przez Josepha Haydna. Ciekawostką jest to, że prawdopodobnie Haydn poprosił o zagranie powolnej części tej symfonii na jego pogrzebie.  Haydn – Symfonia nr 45 fis-moll Pożegnalna, która zakończyła się w sposób doskonały i Toruńska Orkiestra Symfoniczna stworzyła cudowny klimat poprzez zgaszone światło. Utwór jest prawdopodobnie jedną z bardziej znanych i najczęściej wykonywanych symfonii z wcześniejszego okresu twórczości Haydna. Historia symfonii sięga do 1772 roku, kiedy to muzycy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich żon i w tęsknocie prosili o pomoc swojego kapelmistrza. Haydn zamienił prośbę w muzykę symfonii – w końcowym adagio każdy muzyk przestaje grać, gasi świeczkę stojącą na pulpicie i odchodzi po kolei, aby na koniec została tylko para powoli wyciszających się skrzypiec. Mieliśmy okazję równie podobną choreografię oglądać w wykonaniu orkiestry, co spowodowało jeszcze większy klimat koncertu.


Orkiestra dyrygowana była przez Adama Banaszaka, jednego z najaktywniejszych dyrygentów młodego pokolenia.  Specjalizuje się on w muzyce operowej, operetkowej, wokalno-instrumentalnej oraz prowadzeniu spektakli baletowych. Na stałe związany jest z Operą Wrocławską, a gościnnie mogliśmy zobaczyć jego umiejętności podczas piątkowego koncertu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.


Zapierający dech w piersiach koncert pozostanie na zawsze w naszej pamięci. Było to wspaniałe doświadczenie, a wszystkim obecnym jeszcze raz dziękujemy za przybycie.


Wydarzenie zostało zrealizowane zgodnie z aktualnymi zaleceniami i wytycznymi.


Ewelina Nowakowska