Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

5 lutego, 2018

Archiwum

Kubański wieczór w Toruniu – występ Pasion de Buena Vista

Gorące, latynoskie rytmy, kolorowe stroje i pełen pasji taniec – to tylko część atrakcji przygotowanych przez Pasion de Buena Vista. Ostatniego dnia stycznia, na toruńskiej scenie, swoimi głosami czarowali między innymi Maida Grandeurs i Antonio Castro. Zmysłową oprawę taneczną zapewnili artyści, wywodzący się z popularnego nocnego klubu Hawany – kabaretu Tropicana. Wszystko to w połączeniu z graną na żywo muzyką sprawiło, że na jeden zimowy wieczór można było poczuć gorące, karaibskie słońce.
Zespół już od rana przygotowywał się na swój występ – sala została zagospodarowana specjalnie na potrzeby wydarzenia. Zniknęła platforma ze wznoszącymi się rzędami siedzeń. Toruńskiej publiczności zaproponowano za to tradycyjnie ustawione, eleganckie krzesła – by zapewnić widzom jak najlepszą perspektywę podczas oglądania show. Sama scena również została przyozdobiona na ten wieczór. Ilustracja za artystami przypominała ulice gorącej Hawany, co dodatkowo podkreślała ustawiona na scenie replika klasycznego, amerykańskiego samochodu z lat pięćdziesiątych. Atmosferę dopełniło oświetlenie i dym otaczający artystów.
Grupę Pasion de Buena Vista tworzą w większości artyści występujący niegdyś z legendarnym Buena Vista Social Club. Ranga popularności tego znanego kubańskiego zespołu sprawiła, że w 1999 roku powstał o nich wyjątkowy film. Dziś Pasion de Buena Vista swoim repertuarem podtrzymuje tradycje kubańskiej zabawy, jaką niegdyś rozpoczęło Buena Vista Social Club. Nic więc dziwnego, że toruńska publiczność tak łatwo dała się porwać urokowi występu Pasion de Buena Vista. Część gości nie potrafiła oprzeć się energetyzującym dźwiękom i naśladując tancerzy entuzjastycznie poruszała się do porywającej muzyki. Podczas jednego z utworów artyści zaprosili sporą część widowni, by dołączyła do nich na scenie gdzie nauczono ich kilku podstawowych kroków tanecznych. Zarażona energią, pasją i humorem publiczność nie potrafiła odmówić sobie udziału w zabawie i długo tańczyła na podium pod okiem artystów. Po skończonej piosence członkowie Pasion de Buena Vista gorąco dziękowali każdemu, kto towarzyszył im wtedy na scenie. Przy okazji innego utworu tancerze wykonali skomplikowaną choreografię w niezwykłych, fluorescencyjnych strojach kontrastujących z panującym wtedy półmrokiem. Warto nadmienić, że mimo niewątpliwej bariery językowej – choć, by ułatwić komunikacje, większość spektaklu prowadzona była w języku angielskim – zespół wyjątkowo dobrze porozumiewał się z publicznością. Zachęcał ludzi do tańca, śpiewania i wspólnej zabawy. Toruńscy widzowie rozpoznali takie przeboje jak „Guantanamera”, „Quizás, Quizás, Quizás” czy niezwykle romantyczne „Besame mucho”.
Gdy artyści zaśpiewali ostatnią piosenkę publiczność nagrodziła ich zasłużonymi owacjami na stojąco. Zachęcony tym zespół przedłużył kubański wieczór bisem. Podczas niego nikt z publiczności nie usiadł z powrotem na swoim miejscu – każdy bawił się do ostatnich wygranych i wyśpiewanych nut. Kilka chwil po zakończonym występie główni wokaliści Pasion de Buena Vista podpisywali chętnym swoje płyty i plakaty.

Adrianna Tokarska

Fot. Alicja Krzyżelewska

IMG 2296

IMG 2231

IMG 2227

IMG 2202

IMG 2136