Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

9 kwietnia, 2018

Archiwum

Kult akustik – klimatyczny występ w Toruniu

Historia koncertów „bez prądu” rozpoczęła się dla zespołu Kult w 2010 roku w warszawskim Och-Teatrze. Do dziś entuzjazm fanów, do tej alternatywnej aranżacji największych hitów grupy Kazika Staszewskiego, wciąż rośnie!
Potwierdza to zgromadzona ósmego kwietnia toruńska publiczność, która tego wieczoru zajęła każde wolne miejsce w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Po zebranej widowni widać, że fani zespołu, to grupa zrzeszająca członków wielu pokoleń. Niezależnie od wieku dynamiczne rytmy największych przebojów jak „Brooklyńska rada Żydów”, „Gdy nie ma dzieci” czy „Baranek” każdego zachęcały do klaskania, poruszania się w rytm muzyki i śpiewu razem z Kazikiem. Jednak pierwsza piosenka przedstawiona w ramach występu była jedną z tych nostalgicznych. „Samotni ludzie” to utwór, który otworzył kwietniowy występ w Mieście Pierników. Jak wyjaśnił zgromadzonym Kazik była to też pierwsza piosenka jego taty, stąd szczególnie nostalgiczna nuta.
Zespół, ze względu na akustyczną aranżacje występu, obrał sobie też odpowiedni wystrój sali i delikatniejsze, choć wciąż widowiskowe, oświetlenie. Sala została przyozdobiona w stylu retro – ze staromodnymi lampami i wazonami z kwiatami. Za zespołem umieszczony został ekran, na którym wyświetlały się klipy podkreślające atmosferę każdego utworu.
Charakterystycznym elementem występów akustycznych grupy Kult są zapraszani na każdy koncert goście. W Toruniu wystąpili kolejno Dr Yry (Krzysztof Radzimski), Janusz Staszewski – syn wokalisty Kultu i Zacier (Mirosław Jędras). Każdy z mężczyzn zaśpiewał coś z repertuaru głównej gwiazdy tego wieczora, a także coś ze swojego dorobku muzycznego. Pierwszy zaproszony gość – czyli Dr Yry, wykonał dla toruńskiej publiczności utwór „Piloci”, co zresztą można było łatwo odgadnąć po stroju, w jakim artysta wszedł na scenę. Kolejną zaprezentowaną przez Dr Yry piosenką był „Lady boy”, czyli utwór jego autorstwa napisany dla formacji Speculum. Do trzeciej piosenki, po której Dr Yry zszedł ze sceny, dołączył się Kazik. W duecie mężczyźni zaśpiewali „Wieczorne telefony”. Janusz Staszewski zaprezentował toruńskiej publiczności piosenki „Generał Ferriera” (z płyty jego ojca), „Bóg jest wielki” (ze swojego pierwszego solowego albumu) i wykonaną z tatą „Religię wielkiego Babilonu”. Ostatnim zaproszonym gościem był Zacior. Wystąpił on w niezwykle ekstrawaganckim stroju składającym się między innymi z balonów, gałązek kwiatów, świateł i pluszowego tygrysa. Jako pierwszą zaprezentował „Ciszę nocną” – utwór zespołu Kult. Ze swojego repertuaru przedstawił „Niedźwiedzia Janusza” – podczas którego na scenie towarzyszył mu Dr Yry, i „Pieśń o rzodkiewkach” zaśpiewaną w duecie z Kazikiem.
Ostatnią piosenką zaprezentowaną przez Kult miała być „Polska”. Jednak toruńska publiczność nie potrafiła tak po prostu rozstać się z artystami i po długich owacjach na stojąco i głośnych wyrazach zachęty zespół nagrodził ich starania bisem. W ramach niego tego wieczora rozbrzmiały jeszcze „Ty albo żadna”, „Krew Boga” i „Wódka”, podczas której swoim wokalem po raz kolejny usłużyli zaproszeni goście.
Adrianna Tokarska

FOT. Alicja Krzyżelewska

IMG 3227

IMG 3235

IMG 3261

IMG 3352

IMG 3375

IMG 3417

IMG 3456

IMG 3490

IMG 3521