Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

10 stycznia, 2023

Aktualności

Legendarny projekt MTV Unplugged w Toruniu. Na Jordankach zaśpiewała Natalia Kukulska

W niedzielę, 8 stycznia, w CKK Jordanki wystąpiła jedna z największych gwiazd polskiej sceny muzycznej – Natalia Kukulska. Artystka wykonała wszystkie utwory ze swojego albumu „Kukulska: MTV Unplugged”. W Toruniu usłyszeliśmy więc takie hity jak „Im więcej Ciebie tym mniej”, „Piosenka światłoczuła” czy „Pół na pół”.

Formatu MTV Unplugged melomanom przedstawiać nie trzeba. Ten projekt, zapoczątkowany w latach 80., pozwala artystom zaprezentować się z innej, nieznanej dotąd strony podczas wykonywaniu utworów „bez prądu”, przy akompaniamencie instrumentów akustycznych. W nagraniach z serii MTV Unplugged brały udział takie gwiazdy jak choćby Nirvana, Eric Clapton, Shakira czy Mariah Carey. Wśród polskich wykonawców byli to m.in. Kayah, Hey, Brodka czy Wilki. Teraz dołączyła do nich Natalia Kukulska – i zrobiła to brawurowo, dając swoim utworom nowe życie.  – Te piosenki nabrały charakteru, zmieniły się radykalnie – przyznała na toruńskiej scenie. I tak chociażby znane słuchaczom doskonale „Im więcej Ciebie, tym mniej” zyskało niezwykle intymny charakter, a „Miau” – bardziej gitarowy.

Na scenie w Sali Koncertowej CKK Jordanki piosenkarce towarzyszyło aż 11 muzyków. Grali na tak wyjątkowych instrumentach jak marimba, handpany, waltornia czy klarnet basowy, co nadało piosenkom nutki tajemniczości, a momentami nawet egzotycznego brzmienia.

Biorąc udział w nagraniach MTV Unplugged, Natalia Kukulska uczciła 25-lecie działalności artystycznej. Na koncercie usłyszeliśmy zatem jej najstarsze przeboje jak choćby „W biegu” czy „Piosenka światłoczuła”, jak i nowsze utwory z płyty „Halo tu Ziemia” (m.in. „Ostatnia prosta” z ekologicznym przesłaniem) oraz ostatniej EP-ki „Jednogłośna”, na której artystka wyznaje: „Choć wiele to zajęło mi, przyjaźnię się ze sobą dziś”.


Niespodzianki podczas koncertu w Toruniu

Puszczeniem oka w stronę publiczności było wykonanie coveru utworu Bajm „Nie ma wody na pustyni”. – Wybrałam piosenkę, która była zadziornym kontrapunktem. Wydaje mi się, że jest w niej takie punkowe szaleństwo, pomimo że jest to piosenka popowa, to jest wyjątkowa jak na repertuar wczesnego Bajmu. Mam do niej sentyment z dzieciństwa. Kojarzy mi się z wakacjami, z moimi koleżankami, z tym, że chodziłyśmy małymi stópkami po piachu, zapadałyśmy się i śpiewałyśmy „tylko piach” albo „nie ma wody na pustyni”. Ten tekst był trochę niegrzeczny, więc miałyśmy frajdę, że możemy śpiewać niegrzeczne słowa – mówiła Kukulska w wywiadzie dla toruńskich „Nowości”.

Gościem specjalnym koncertu była Julia Zarzecka, znana jako Zalia, młodziutka wokalistka, która w 2022 roku wydała swoją debiutancką płytę. Panie razem zaśpiewały utwór „Kobieta”, pokazując, czym jest „girl power”.

Nie był to jedyny duet tego wieczoru. Razem z Archiem Shevskim, producentem i autorem aranżacji, Natalia Kukulska wykonała „Pół na pół” – pomogła im w tym rozśpiewana publiczność. Z kolei Mikołaj Grott, grający na waltorni, wsparł artystkę swoim wokalem w utworze „Kamienie”.


Natalia Kukulska nosi w sobie światło

Publiczność wysłuchała też nowych aranżacji takich utworów jak „Decymy”, „Bezdomni bez siebie”, „To jest komiks”, „Pióropusz”, „Osobno czy razem” oraz „My”. Na bis artystka wykonała „Będzie jak ma być”, dając publiczności sporą dawkę energii.

Niewykluczone, że niebawem Natalia Kukulska powróci do Torunia. Są ku temu co najmniej dwie przesłanki – pierwsza to nadchodzący album, a druga – sympatia wokalistki do Jordanek. – Bardzo lubię to miejsce – przyznała artystka, która już wcześniej niejednokrotnie występowała na Jordankach. Widać było, że czuje się na tej scenie swobodnie – co rusz żartowała, tańczyła i nawiązywała kontakt z publicznością. I po raz kolejny udowodniła, że nosi w sobie światło.

Sara Watrak

Zobacz także

18.03 19:00 | Sala Koncertowa

SOLD OUT Ania Dąbrowska