Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

18 grudnia, 2019

Aktualności

Magiczne Świąteczne Show na Jordankach

Niedzielny wieczór, 15 grudnia, na toruńskich Jordankach był dla wielu młodszych i starszych widzów wyjątkowym wydarzeniem. Wszystko za sprawą Świątecznego widowiska „Christmas Show“‚ które przeniosło nas w bajkowy świat Bożego Narodzenia. Muzyka, teatr, balet – to tylko niektóre niespodzianki przygotowane specjalnie na ten najbardziej wyjątkowy czas w roku. 

Widowisko rozpoczęło się od Walca Śnieżynek – kompozycji z Dziadka do Orzechów Piotra Czajkowskiego. Tancerki baletowe zaprezentowały niebywałe umiejętności i zaprosiły widzów do zimowego, nastrojowego świata XIX-wiecznej Anglii. To właśnie tutaj rozgrywa się akcja jednej z najbardziej znanych historii o Bożym Narodzeniu – „Opowieści Wigilijnej“ Karola Dickensa. Scena Sali Koncertowej zamieniła się więc w teatr. Na scenie kolejno pojawiały się duchy ukazujące głównemu bohaterowi jak wyjątkowe są Święta. Przedstawienie szczególnie oczarowało najmłodszych, którzy z zaciekawieniem śledzili losy niezwykłej przemiany.

Kolejna część widowiska rozpoczęła się muzycznie. Soliści Opery Narodowej wraz z chórem zaprezentowali najbardziej znane piosenki bożonarodzeniowe, a na scenie pojawił się sam św. Mikołaj. Wizyta niezwykłego gościa sprawiła, że ożyły świąteczne prezenty, lalki i  pajacyki tańczyły przy najpiękniejszych utworach muzyki klasycznej.

Fot. Sławomir Kowalski

Choć świąteczną porą nie zawsze możemy liczyć na śnieg i piękne białe krajobrazy to Christmas Show zabrało nas w podróż do krainy Królowej Śniegu, która wśród białych płatków tańczyła wraz z leśnymi zwierzętami. Ponadto Soliści Polskiego Baletu Narodowego również zaprezentowali kilka układów w zimowej scenerii, zachwycając przy tym zebraną publiczność. Ze sceny płynęły dźwięki najważniejszych utworów klasycznych: Antonio Vivaldiego, L.Delibesa, Julesa Masseneta. Co więcej, akompaniament do śpiewu solistów wykonywany był ze sceny na żywo.

Na widowisku Christmas Show nie mogło zabraknąć także odwołań do polskich tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Muzycy wraz z chórem wykonali ze sceny najpiękniejsze polskie kolędy. „Cicha Noc“, „Gloria“, „Hej kolęda, kolęda“ to tylko niektóre z nich.

Fot. Sławomir Kowalski

Program wydarzenia był bardzo bogaty, każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Dzięki niezwykłym historiom płynącym wprost ze sceny poczuliśmy magię Bożego Narodzenia i wyjątkową zimową atmosferę. Artyści przypomnieli świąteczną muzykę, książki, spektakle, ale zachęcili również do przemyślenia, czym Święta są dla każdego z nas.

 

Eliza Cichocka