Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

10 października, 2018

Archiwum

Marina Abramović odwiedziła CKK Jordanki

W marcu 2019 w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” Toruń zostanie otwarta największa w Europie retrospektywna wystawa Marina Abramović. Twórczość jednej z najsłynniejszych artystek współczesnych jest związana w dużej mierze z miejscem jej pochodzenia, sytuacją na Bałkanach i z doświadczeniem XX wieku. Główny obszar jej zainteresowań stanowią performance i body art.

Międzynarodowy projekt „The Cleaner” pozwala publiczności zapoznać się z szeroką twórczością Mariny Abramović i wziąć udział w proponowanych przez nią działaniach. Wystawa zorganizowana w toruńskim CSW będzie odsłoną największej w Europie retrospektywy Mariny Abramović, zrealizowanej wspólnie z Moderna Museet w Sztokholmie we współpracy z Muzeum Sztuki Współczesnej Louisiana w Humlebæk i Bundeskunsthalle w Bonn. Zaprezentowana w Toruniu wystawa “DO CZYSTA” składać się będzie z około 120 dzieł, począwszy od prac pochodzących z lat 60, aż po współczesne realizacje. Polska będzie jedynym krajem w naszej części Europy, który uczestniczy w tym tourne.

Aktywność artystki jest głównym źródłem rozwoju sztuki współczesnej. Radykalna postawa twórcza, umiejętne postrzeganie przestrzeni świata i sztuki wyróżniają ją spośród ówczesnych środowisk twórczych, dając nieprzecenione źródło inspiracji dla artystów młodszego pokolenia – mówią twórcy wystawy.

Ta wyjątkowa artystka odwiedziła we wtorek Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki zaprojektowane przez Fernando Menis. Była zachwycona jego architekturą.

Wystawę rozpocznie wernisaż 8 marca 2019. Całość będzie można oglądać do 11 sierpnia 2019.

Dziękujemy za spotkanie. Z niecierpliwością czekamy na kolejną wizytę!