Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

28 października, 2019

Aktualności

Mariza – portugalska gwiazda na scenie toruńskich Jordanek

W niedzielny wieczór na scenie Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki wystąpiła niezwykła gwiazda – nazywana na całym świecie Królową Fado – Mariza. Portugalska piosenkarka nagradzana jest w najbardziej prestiżowych konkursach muzycznych, pochwalić może się również współpracą z twórcami takimi jak Sting czy Lenny Kravitz. Koncert zorganizowany przez Centrum Kultury Dwór Artusa okazał się dużym sukcesem, a bilety, do ostatniego, wyprzedały się długo przed wydarzeniem.

Muzyka Fado to tradycyjne portugalskie pieśni wykonywane z akompaniamentem kilku instrumentów, zazwyczaj gitar. Nawiązują pośrednio do hiszpańskiego flamenco. Są to zarówno nastrojowe ballady, jak i rytmiczne kompozycje, odwołujące się często do tradycji gatunku.

Mariza w ciągu dwudziestoletniej kariery wydała kilka albumów, które w pełni wykonywane są właśnie w tym stylu muzycznym. Fado w jej wykonaniu jest jednak oryginalne, uwspółcześnione, towarzyszy jej także większy zespół instrumentalistów.

Na toruńskiej scenie Mariza zaprezentowała swoje najbardziej znane utwory, także te pochodzące z ostatniej płyty. Muzyka Fado spotkała się w Toruniu z wyjątkowo entuzjastycznymi reakcjami publiczności. Doceniono przede wszystkim różnorodność, jak i emocjonalne wykonanie każdej pieśni. W utworach mieszają się bowiem skrajne uczucia – smutek, złość, ale i radość, pasja, miłość.

Koncert był jednak nie tylko okazją do niezwykłej muzycznej podróży do słonecznej Portugalii, ale i do poznania Marizy trochę bliżej. Artystka dużo żartowała i opowiadała o początkach kariery, inspiracjach, tradycjach Fado.

Co ciekawe piosenkarka nauczyła zebranych kilku portugalskich słów, które publiczność razem z nią zaśpiewała w jednej z ballad. Mariza kilkukrotnie zaśpiewała także z widowni, witając się z fanami.

Organizatorzy zgodnie stwierdzili, że Mariza jest jedną z najwybitniejszych osobowości muzycznych, goszczących w Toruniu. To właśnie za sprawą jej magicznego głosu lokalny, mało znany gatunek stał się rozpoznawalny na całym świecie.

 

 

Eliza Cichocka