Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

21 października, 2019

Aktualności

Toruń niepokorny! Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest rozpoczęty

Przez najbliższy tydzień Toruń będzie najbardziej niepokornym miastem na świecie. W sobotę, 19 października, rozpoczęła się bowiem 17. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Organizatorzy wydarzenia nie boją się iść pod prąd i poruszać trudnych tematów.

Galę Otwarcia, która miała miejsce w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki, poprowadzili Szymon Andrzejewski i Jarosław Jaworski. Podczas uroczystości wręczono ważne nagrody. Specjalnego Złotego Anioła z rąk Kafki Jaworskiej, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest, otrzymał Jarosław Józefowicz, prezes Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych. To firma, która od jedenastu lat wspiera festiwal.

Podczas gali statuetki odebrali również twórcy z naszego regionu. Flisaki otrzymali pochodzący z Bydgoszczy Robert Wichrowski, reżyser takich filmów jak „Francuski numer” czy „Kobieta sukcesu”, oraz rodowita torunianka Joanna Koroniewska, znana z wielu ról serialowych i teatralnych. Ale to nie jedyne nagrody, które wręczono tego wieczoru. Złoty Anioł za niepokorność twórczą powędrował do Mai Ostaszewskiej, aktorki, która nie boi się trudnych ról i drażliwych tematów.

W czasie trwania sobotniej gali przedstawiono także wszystkie filmy nominowane w trzech konkursach – „From Poland”, „On Air” oraz „Shortcut”. Warto wspomnieć, że organizatorzy festiwalu otrzymali w tym roku rekordową liczbę filmowych propozycji, bo aż 3000. W czasie trwania Toffestu zobaczymy 150 z nich.

Część artystyczną wydarzenia można by opisać krótko: bomba energetyczna. Do Torunia zawitał wyjątkowy projekt muzyczny – Rebel Babel Film Orchestra. Artyści swoim talentem podbijają cały świat, odwiedzili już kilkanaście krajów, a łącznie w przedsięwzięciu uczestniczyło do tej pory ponad 10 tys. muzyków. Autorem projektu jest Łukasz L.U.C. Rostkowski, który jednocześnie dyryguje orkiestrą oraz… rapuje! Co więcej, za każdym razem zaprasza do współpracy lokalnych muzyków. Tym razem padło na Powiatową i Miejską Orkiestrę Dętą z Chełmży. Na scenie pojawiła się również Dorota Miśkiewicz – wokalistka jazzowa oraz Maria Sadowska – piosenkarka i reżyserka. Muzyków wspierał kwartet saksofonowy The Whoop Group. Podczas koncertu w CKK Jordanki usłyszeliśmy najsłynniejsze dzieła polskich kompozytorów takich jak Henryk Wars, Krzysztof Komeda czy Jan A.P. Kaczmarek w niecodziennych aranżacjach. Publiczność CKK Jordanki miała okazję przypomnieć sobie nie tylko znakomite filmowe kompozycje, lecz także szlagiery naszego rodzimego kina m.in. „Ach jak przyjemnie”. Nie zabrakło również lokalnego akcentu. Maria Sadowska, w towarzystwie pianistki Dominiki Czajkowskiej-Ptak, wykonała balladę „Nim wstanie dzień”, która stanowi przewodni motyw pierwszego polskiego westernu – filmu „Prawo i pięść”. Dzieło Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego kręcono w Mieście Kopernika.

Koncert zakończył się utworem Łukasza Rostkowskiego. Słowa „Pozytywnie… nie wyłączaj mi tego. W tym, że jest dobrze, chyba nie ma nic złego” pozostawiły publiczność w świetnych nastrojach.

17. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest potrwa do 27 października. Jak mówi Kafka Jaworska: „To nie jest impreza branżowa. To festiwal dla ludzi”.  Dlatego w czasie tego niepokornego święta kina czekają na nas nie tylko projekcje filmowe, lecz także otwarte spotkania z artystami, na które serdecznie zapraszamy.

 

Sara Watrak