Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

25 listopada, 2023

Aktualności

Mrozu wystąpił w CKK Jordanki z niezwykłym projektem MTV Unplugged

MROZU, a właściwie Łukasz Mróz, to polski piosenkarz, producent muzyczny, kompozytor i autor tekstów. W 2023 roku zdobył pięć Fryderyków w kategoriach: Album Roku (za Złote bloki), Utwór Roku (za piosenkę „Za daleko” z gościnnym udziałem Vito Bambino), Artysta Roku, Producent Roku i Autor Roku. 23 listopada 2023 roku wystąpił w murach CKK Jordanki z niezwykłym projektem MTV Unplugged.

Jego kariera nabrała rozpędu w 2009 roku, gdy na scenie pojawił się z albumem Miliony monet, z której pochodzi utwór o takiej samej nazwie, znany i śpiewany po dziś dzień. Rok później artysta wydał płytę Vabank, której premiera odbyła się 25 października 2010 roku, nakładem wytwórni Pink Crow Records. Kolejny krążek to Rollercoaster z 2014 roku, z którego pochodzą między innymi takie utwory jak: „Jak nie my to kto”, czy „Nic do stracenia”. Trzy lata później Mrozu pojawił się z albumem Zew, który szybko trafił na 12 miejsce w OLiS (Oficjalnej liście sprzedaży) oraz uzyskał status złotej płyty. Album promowały cztery single: „Sierść”, „Duch”, „Nieśmiertelni” oraz „Szerokie wody”, a wydawnictwo otrzymało nominację do Fryderyka 2018 w kategorii Album Roku – Alternatywa. Następnie w 2019 roku pojawił się piąty album Aura, w którym znajdziemy takie przeboje jak „Pablo E.”, czy „Napad”. Za Aurę Mrozu otrzymał nominację do Fryderyka w 2020 roku, a także zdobył status złotej płyty. Ostatnia płyta ukazała się w 2022 roku i nosi nazwę Złote bloki. Album zadebiutował na 3. miejscu polskiej listy przebojów w OLiS, a w grudniu 2022 roku uzyskał certyfikat platynowej płyty za sprzedaż ponad 30 tysięcy kopii. W 2023 roku podczas gali wręczenia Fryderyków to właśnie Złote bloki okrzyknięto mianem Albumu Roku, a za utwór roku uznano piosenkę „Za daleko” z gościnnym udziałem Vito Bambino. To właśnie tego dnia, po blisko piętnastu latach kariery Mrozu został doceniony w kategorii Artysta Roku, Producent Roku i Autor Roku, zdobywając tym samym pięć nagród podczas jednego wieczoru.

Dziś w Toruniu będzie dym

W czwartek na naszej scenie zagościł Mrozu z niezwykłym koncertem MTV Unplugged. Rozpoczął koncert od utworu „Zapnij pas” z albumu Aura, po czym przywitał publiczność słowami – Dobry wieczór! Witam serdecznie Toruń! Zacznijmy ten koncert tak jak należy, wstajemy! Bo w końcu jak nie my to kto! Publiczność od razu wstała z miejsc i śpiewała słowa piosenki. W trzeciej zwrotce, Mrozu zamienił słowa Dzisiaj w klubie będzie bang na Dziś w Toruniu będzie dym, co bardzo spodobało się zgromadzonym fanom. Następnie przyszedł czas na utwór „Napad” z tego samego wydania.

Ten koncert będzie dzisiaj taki wielowymiarowy. Będziemy podróżowali dzisiaj po różnych światach – po świecie bluesa i po świecie soulu, może nawet trochę po świecie jazzu, funku. Mamy full pakiet dla Was przygotowany, ale też polecimy w stronę Ameryki Południowej i teraz dla Was właśnie historia z albumu Aura, która nazywa się Pablo E – zapowiedział wokalista. 

Wrocław bardzo serdecznie pozdrawia Toruń

Tego wieczoru nie zabrakło też pozdrowień. Artysta zrobił to w nietypowy sposób, wyjaśniając przy tym element scenografii, w której widnieje liczba 71. Odpowiedź jest bardzo prosta, 71 to kierunkowy do Wrocławia, a to jest moje rodzinne miasto, więc teraz Wrocław bardzo serdecznie pozdrawia Toruń! – te słowa spotkały się z ogromnym aplauzem ze strony publiczności.

Nogi na stół

Na koncercie oprócz niesamowitej atmosfery, świetnej scenografii i imponującej muzyki, nie zabrakło też groteskowych momentów, w których wokalista żartował słowami:
Przyszedł czas na trochę relaksu, czasem trzeba się zrelaksować i wyrzucić nogi na stół! – jak to w tytułowej piosence artysty. Zrobiło się cieplej co? To jest tak zwany efekt mrozu! – żartował Artysta. Mrozu mówił także, że koncert zawsze jest okazją do świetnej zabawy, ale jest także momentem wykazania się i pokazania tego jak zespół brzmi na scenie. Gramy na żywo, tu wszystko jest dzisiaj na żywo. Brawa dla zespołu! – podkreślał dumnie.

Utwór z repertuaru Roberta Gawlińskiego „Nie stało się nic”

Kolejny utwór nie pochodził z albumu artysty. Był to znany przebój, który w ustach Mroza dzisiejszego wieczoru wybrzmiał zupełnie inaczej. Zostaliśmy zaproszeni do MTV Unplugged i okazało się, że każdy artysta, który bierze w tym udział, bierze jeszcze do swojego repertuaru piosenkę spoza swojej setlisty. Trzeba było wybrać z miliona utworów na świecie, piosenkę, którą zagramy. W głowie dzwoniło mi zdanie, które kiedyś powiedział mój kolega z Wrocławia, że powinienem coverować pewien numer i to jest rzeczywiście dobry moment żeby to ugryźć, ale zrobić to inaczej, po swojemu, bo ja tam zawsze czułem element bluesowy. Dzisiaj dla Was w odsłonie MTV Unplugged, utwór z repertuaru Roberta Gawlińskiego Nie stało się nic”. 

Mrozu podarował publiczności złoto

Tego wieczoru nie zabrakło też podziękowań skierowanych do publiczności. Dziękuję, że tak licznie tu przybyliście, ta trasa się wyprzedała – teraz dla was złoto! W tym momencie rozległy się dźwięki przeboju o tej nazwie. Następnie Mrozu porwał publiczność piosenką „Aura” – Teraz temperatura będzie już tylko rosła! Teraz wjeżdżam i wprowadzam do Jordanek atmosferę rock and rolla! Jordanki, Jordanki! Prawa strona, lewa strona! – wołał do publiczności artysta.

Owacje na stojąco sprawiły, że Mrozu na bis podarował swoim fanom utwór „Miliony monet”, w zupełnie nowej, akustycznej aranżacji. Ten koncert bez wątpienia na długo pozostanie w pamięci widzów. Nie tylko ze względu na niesamowite utwory, ale również dzięki wyjątkowej atmosferze stworzonej przez muzyków.

Michalina Śrubkowska