Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

18 czerwca, 2019

Aktualności

Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego wręczone!

XIX Gala Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego odbyła się w niedzielę, 16 czerwca, w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Tegoroczna uroczystość była wyjątkowa, zorganizowano ją bowiem w dwudziestą rocznicę utworzenia naszego województwa. Galę poprowadzili Małgorzata Rogatty i Mariusz Kluszczyński.

Jako pierwsi głos zabrali marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki oraz przewodniczący sejmiku kujawsko pomorskiego Ryszard Bober. Panowie podziękowali wszystkim, którzy czynią nasze województwo wyjątkowym.

Po krótkim przemówieniu nastąpiła najważniejsza część gali – rozdanie nagród. Wręczono laury i wyróżnienia w trzynastu kategoriach: gospodarka; fundusze unijne; rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich; innowacyjne metody stosowane w zakresie rozwoju i promocji miast i obszarów wiejskich; nauka, badania naukowe i postęp techniczny; edukacja; kultura; ochrona zdrowia; sport; ochrona środowiska naturalnego; działalność społeczna i zaangażowanie na rzecz drugiego człowieka; budowa społeczeństwa obywatelskiego oraz promocja województwa.

W kategorii gospodarka laureatem została firma Lafarge Cement SA, rozbudowująca cementownię „Kujawy”. Z kolei w kategorii fundusze unijne główną nagrodę otrzymało Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim. Eugeniusz Taraska został laureatem w kategorii rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich, natomiast za innowacyjne metody stosowane w zakresie rozwoju i promocji miast i obszarów wiejskich doceniono Piotra Lenarta, pomysłodawcę szlaku krajoznawczo-kulinarnego Niech Cię Zakole. W kategorii nauka, badania naukowe i postęp techniczny laureatem został prof. dr hab. inż. Adam Gadomski. Z kolei główną nagrodę z dziedziny edukacji przyznano pięciu bydgoskim uczelniom za organizację Bydgoskiego Festiwalu Nauki. W kategorii kultura laureatami zostali dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu Marek Rubnikowicz, kompozytor Michał Dobrzyński oraz Strażacka Orkiestra Dęta Miasta Kowal, która zebrała gromkie brawa za swój występ. Za ochronę zdrowia doceniono Powiatowy Szpital w Aleksandrowie Kujawskim, Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej im. Franciszka Dłutka w Rypinie oraz Stowarzyszenie „Różowa Wstążeczka”. W kategorii sport zwyciężyły wioślarki i mistrzynie świata, Katarzyna Zillmann oraz Marta Wieliczko. Kategoria ochrona środowiska naturalnego należała z kolei do miasta Inowrocław i Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”. Za działalność społeczną i zaangażowanie na rzecz drugiego człowieka doceniono Wacława Szramowskiego, prezesa Fundacji Ochrony Zdrowia i Rehabilitacji Niepełnosprawnych w Łasinie. W kategorii budowa społeczeństwa obywatelskiego laureatami zostali Jakub Hartwich i Antoni Stawikowski. Z kolei Tomasza Wojciekiewicza, powiat żniński i powiat świecki uhonorowano nagrodami w dziedzinie promocji województwa. Oprócz tego we wszystkich kategoriach wręczono liczne wyróżnienia.

Przyznano także nagrody za całokształt działalności – powędrowały one do Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Okręgowego PCK, Akademickiego Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa” oraz zespołu pieśni i tańca „Młody Toruń”. Nagrodę specjalną otrzymało w tym roku Muzeum Etnograficzne za utworzenie Olenderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce.

O część artystyczną uroczystości zadbali Piotr Zubek oraz trio Bogdana Hołowni. Muzycy wykonali lubiane polskie utwory, takie jak „Szczęścia nie szukaj daleko”, „Zakochałam się w czwartek niechcący” czy „Żegnajcie uda pani Lali”.

W gali, oprócz nagrodzonych i wyróżnionych osób, wzięli udział m.in. poseł Arkadiusz Myrcha, prezydent Torunia Michał Zaleski oraz wielu wójtów i burmistrzów.

Po uroczystości goście zgromadzili się we foyer, gdzie marszałek Piotr Całbecki wzniósł toast oraz zaprosił wszystkich na poczęstunek.

Podczas gali uhonorowano osoby, firmy, stowarzyszenia, grupy i instytucje. Część z nich reprezentuje duże miasta, inne wywodzą się z niewielkich miejscowości. Zajmują się różnymi dziedzinami, ale łączy je jedno – dzięki nim województwo kujawsko-pomorskie cały czas się rozwija i staje się lepszym miejscem do życia.

Sara Watrak