Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

7 lutego, 2018

Archiwum

Narodowy Balet Gruzji – występ Sukhishvili w Toruniu

Zespół Sukhishvili wystąpił na scenie Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w pierwszy wtorek lutego. Gruzińska grupa baletowa zachwyciła publiczność skomplikowaną choreografią połączoną z elementami akrobacji przy akompaniamencie granej na żywo muzyki.

O popularności zespołu świadczy choćby długość kolejki, jaka uformowała się przed gmachem CKK Jordanki. Publiczność tego wieczoru składała się z przedstawicieli każdego pokolenia – na występ przyszły rodziny z małymi dziećmi, młodzież, a także osoby starsze. Każda grupa bawiła się wyjątkowo – nikt nie był obojętny na skomplikowaną choreografię, barwne stroje i skoczną muzykę. Widzowie z podziwem śledzili skomplikowane kroki tancerzy i z zapartym tchem obserwowali niebezpieczne akrobacje.

Formacja Sukhishvili zaprezentowała wiele układów tanecznych, które były połączeniem niezwykłej gracji i imponującej siły. Każdy z nich otrzymał od publiczności gromkie brawa i okrzyki aprobaty. Od romantycznych i delikatnych układów damsko-męskich, które opowiadały miłosne historie, po dynamiczne i niebezpieczne choreografie, podczas których tancerze inicjowali scenę walki na miecze. W ramach tego układu ze ścierających się ostrzy sypał się snop iskier, a odgłosy uderzenia dodatkowo podkreślały rytm słyszanej wtedy muzyki. Mimo dynamicznych układów, podczas których na scenie występowało wielu tancerzy, każdy krok stawiany przez artystów był precyzyjny i równy. Idealne zgranie tancerzy sprawiło, że występ był niezwykle estetyczny w odbiorze. Zwłaszcza w zestawieniu z barwnymi i nieraz błyszczącymi strojami. Kobiety tańczące w długich sukniach zdawały się sunąć niczym zjawy nad sceną. Mężczyźni zachwycali skomplikowanymi figurami akrobatycznymi, licznymi wyskokami i piruetami w zawrotnym tempie. Damska część zespołu wykonywała zwykle układy pełne gracji i wdzięku, charakteryzujące się mniejszą dynamiką niż tańce męskie, jednak nadrabiające elegancją i urokiem. Wśród  z nich znalazł się tradycyjny, gruziński taniec „samaia”. Podczas niego trzy kobiety, ubrane w ozdobne stroje, tańcem opowiadały o trzech obliczach królowej Tamar.

Podczas występu nie zapomniano o znajdującej się na scenie orkiestrze. Momentami tancerze schodzili ze sceny, by uwaga publiczności mogła skupić się wyłącznie na muzykach. Również takie fragmenty przedstawienia cieszyły się wielkim uznaniem ze strony publiczności, udowadniając, że orkiestra zespołu Sukhishvili wykonała nie mniejszą pracę niż występujący w niej tancerze.

Po zakończeniu ostatniego tańca, przygotowanego na ten wieczór, publiczność nagrodziła zespół owacjami na stojąco. Trwały one na tyle długo, by zachęcić grupę do powtórnego wykonania najbardziej spektakularnych fragmentów z ostatniego układu. Zespół Sukhishvili we współpracy z ORBI Group przygotował dla publiczności zaskakującą niespodziankę – losowanie, w ramach którego, wylosowany został zwycięzca, który pojedzie na zapoznawczą wycieczkę do Gruzji. W ramach wydarzenia na terenie CKK Jordanki widzowie mogli zaopatrzyć się w płyty z występami zespołu i atrakcyjne pamiątki.
Adrianna Tokarska

Fot. Alicja Krzyżelewska

IMG 2347

IMG 2372

IMG 2526

IMG 2561

IMG 2632

IMG 2652

IMG 2670

IMG 2711