17 maja, 2019
W dniach 15-17 maja w Toruniu przebywali badacze z całego świata. W naszym mieście odbywał się bowiem VI Międzynarodowy Kongres Azjatycki. Jego organizatorem jest Towarzystwo Azji i Pacyfiku.
Międzynarodowy Kongres Azjatycki to najważniejsze wydarzenie w Europie Środkowej, które w całości poświęcone jest kontynentowi azjatyckiemu. Jeden z najistotniejszych punktów programu – panele dyskusyjne – miał miejsce w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Goście zgromadzili się w salach konferencyjnych CKK Jordanki by wspólnie obradować. Zgromadzeni wysłuchali prezentacji na temat kobiet we współczesnej Azji, przemian na Bliskim Wschodzie, strategii i systemów politycznych państw Azji, współpracy między Europą a Azją, a także relacji między USA a kontynentem azjatyckim. Badacze rozmawiali również o związkach Chin z Polską i prawach człowieka. Uczestnicy kongresu mogli dowiedzieć się nieco więcej o takich krajach jak Kazachstan, Turcja, Syria, Indie, Singapur czy Japonia. Panele pozwoliły na wymianę doświadczeń i były okazją do ciekawych dyskusji. W jakim kierunku będą zmierzać kraje azjatyckie? Jaka będzie w tym rola kobiet? Jak będzie wyglądać dalsza współpraca Polski z Azją? Na te i inne pytania próbowali odpowiedzieć liczni goście. W konferencji wzięli udział naukowcy z całej Polski, w tym z Uniwersytetu Szczecińskiego, Łódzkiego, Gdańskiego czy Jagiellońskiego, oraz badacze z innych krajów. Warto wspomnieć, że jednym z gości była Konsul Generalna Chińskiej Republiki Ludowej, Zhao Xiuzhen. Z racji międzynarodowego charakteru wydarzenia część z wykładów odbyła się w języku angielskim.
W Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki, oprócz paneli dyskusyjnych, została zorganizowana projekcja filmu. Uczestnicy VI Międzynarodowego Kongresu Azjatyckiego mieli okazję obejrzeć koreańską produkcję „My Brilliant Life” opowiadającą poruszającą historię rodziców, których syn choruje na progerię, nazywaną też przedwczesną starością.
Międzynarodowy Kongres Azjatycki odbył się w Toruniu już po raz szósty, pozwalając badaczom na poszerzenie swojej wiedzy na temat Azji. Podczas prelekcji w CKK Jordanki goście mogli zapoznać się z różnymi punktami widzenia na temat zmian zachodzących w XXI wieku w krajach na Bliskim i Dalekim Wschodzie. Jednak kongres to coś więcej niż spotkanie badaczy. To okazja do poznania najlepszych specjalistów zajmujących się polityką, gospodarką, ekonomią czy kulturą krajów azjatyckich. To również możliwość spotkania przedsiębiorców, dyplomatów i biznesmenów z sąsiedniego kontynentu, W tegorocznej edycji wydarzenia wzięło udział kilkaset osób. Kolejne spotkanie z Azją w Grodzie Kopernika już za rok.