Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

18 lutego, 2019

Aktualności

Niezwykła podróż do Gruzji

Trudno opisać słowami to, co wydarzyło się na scenie w niedzielę, 17 lutego, w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Tancerze z Sukhishvili odegrali niesamowity spektakl pełen tańca i akrobatyki. A to wszystko przy akompaniamencie muzyki granej na żywo.

Gruzja to państwo pomiędzy Europą a Azją. Mieszają się w niej wpływy słowiańskie z elementami orientu, co doskonale wykorzystali w swoim pokazie tancerze z Narodowego Baletu Gruzji Sukhishvili.

Występ rozpoczął się spokojnym tańcem. Mężczyźni zachwycali publiczność elastycznością swojego ciała, a kobiety, dzięki długim sukniom i baletkom, zdawały się płynąć w powietrzu. Po chwili jednak atmosfera zmieniła się i na scenie pojawili się męscy wojownicy. Ich taniec przypominał pojedynek z licznymi podskokami, piruetami i figurami akrobatycznymi. W sumie artyści z Gruzji zaprezentowali kilkanaście różnorodnych układów. Niektóre z nich były pełne delikatności i subtelności, inne z kolei żywiołowe i energiczne. Chwilami na scenie tańczyło nawet dwudziestu artystów, ale nie brakowało też efektownych solówek. Część układów charakteryzowała się spokojem i zwiewnością, w innych dominował mrok, siła i tajemnica. Momentami w choreografii bardziej widoczne były wpływy wschodnie i orientalne, a tancerki przywodziły na myśl hinduskie piękności. Jednak nie zabrakło też słowiańskich inspiracji i pełnych radosnych podskoków układów.

Jednym z najbardziej wyróżniających się elementów show był taniec z bronią. Publiczność z zapartym tchem podziwiała taneczne pojedynki artystów, podczas których w powietrze leciały kolorowe iskry.

Na uwagę na pewno zasługuje ogromny talent, kondycja fizyczna i odwaga tancerzy Narodowego Baletu Gruzji Sukhishvili. Wykonywali oni często niebezpieczne figury, które widzowie obserwowali z szeroko otwartymi ustami. Wydawać by się mogło, że tancerze mają stawy z gumy. Ich ciała wykonywały niezwykłe ruchy, pełne elastyczności i precyzji – skoki ze zgiętymi kolanami czy obroty wokół sceny na klęczkach.

Nie można nie wspomnieć o kostiumach, które mieli na sobie tancerze. Były to kolorowe, tradycyjne stroje ludowe. Istotny element stanowiły oryginalne, gruzińskie nakrycia głowy.

Całemu występowi towarzyszyła muzyka na żywo wykonana przez Orkiestrę Narodowego Baletu Gruzji Sukhishvili. W jej skład wchodziły m.in. różne rodzaje bębnów, akordeony czy instrumenty dęte, w tym flet oraz dudy. Utwory grane przez orkiestrę przeniosły publiczność na daleki Kaukaz.

Balet gruziński zdecydowanie różni się od baletu klasycznego. Jego bazę stanowią tradycyjne tańce ludowe. Dodatkowo Narodowy Balet Gruzji Sukhishvili, aby uczynić występy jeszcze bardziej spektakularnymi, postanowił połączyć tradycję z nowoczesnością. W choreografii można więc dostrzec zarówno współczesne kroki, jak i elementy folku.

Po występie tancerzy Narodowego Baletu Gruzji Sukhishvili w CKK Jordanki oklaskom nie było końca. Podczas wychodzenia z Sali Koncertowej można było usłyszeć strzępki rozmów i takie określenia jak: „Niesamowite!”, „Genialny układ”, „Robi wrażenie”. Ta dwugodzinna, dynamiczna podróż do Gruzji pełnej tańca i akrobacji zachwyciła wszystkich.

Sara Watrak