Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

2 stycznia, 2023

Aktualności

Nowy rok w CKK Jordanki rozpoczął się w filmowym stylu

Nie ma lepszego sposobu na udane rozpoczęcie Nowego roku niż muzyczna uczta z największymi przebojami muzyki filmowej. Taką dawkę wspomnień i wzruszeń dostarczyła mieszkańcom miasta Kopernika Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą Przemysława Neumanna, która wraz z solistami wykonała najpiękniejsze utwory ze znanych i lubianych filmów i seriali.

Noworoczne spotkanie w Sali Koncertowej toruńskich Jordanek rozpoczęło się jednak od przemówienia Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, który złożył wszystkim mieszkańcom noworoczne życzenia, a także pokrótce podsumował kulturalne wydarzenia minionego roku – wśród najważniejszych z nich znalazły się cykliczne festiwale: EnergaCAMERIMAGE, Toffifest oraz Bella Skyway. Docenione zostały także koncerty i wydarzenia towarzyszące, upamiętniające wybitnych artystów z naszego regionu. Czego możemy więc spodziewać się w nowym, 2023 roku?

Rok 2023 został ogłoszony rokiem Mikołaja Kopernika, ze względu na przypadającą 550. rocznicę urodzin i 480. rocznicę śmierci toruńskiego astronoma. Prezydent miasta zapowiedział więc wiele różnorodnych wydarzeń, w których organizację włączą się wszystkie kulturalne i edukacyjne instytucje miasta. Ponadto Michał Zaleski ogłosił, kto w tym roku odsłoni symboliczną Katarzynkę w Piernikowej Alei Gwiazd – okazuje się, że jest ona dedykowana wszystkim, którzy czynnie włączyli się w pomoc uchodźcom z Ukrainy, otwierając swoje serca i domy. To gest wdzięczności dla osób indywidualnych oraz firm i instytucji wspierających uciekających przed wojną sąsiadów.

Jak co roku podczas gali nie mogło zabraknąć również ceremonii wręczenia Medali Thorunium – odznaczeń za wybitne dokonania artystyczne dla mieszkańców i osobowości twórczych związanych z Toruniem. Medal otrzymali: Alicja Majewska – rzeźbiarka i artystka, która przed laty zaprojektowała wzór właśnie medali Thorunium oraz Krystian Pesta – aktor młodego pokolenia, który pojawił się w produkcjach takich jak „Na Wspólnej”, „Komisarz Alex” czy „Behawiorysta”.

Po części oficjalnej przyszedł czas na muzyczne spotkanie z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną oraz solistami – Olgą Szomańską oraz Maciejem Pawlakiem. Ze sceny mieliśmy okazję usłyszeć przekrój przebojów z najbardziej znanych produkcji w historii światowej kinematografii. Były to m.in. utwory z Titanica, Pretty Woman, Star Treka, Gladiatora oraz serii z Jamesem Bondem. Pojawiły się także utwory z hitów ostatnich lat – filmu Narodziny gwiazdy oraz serialu Dom z Papieru.

Solistom na scenie towarzyszyli tancerze specjalizujący się w sztuce baletu, co dopełniło ten muzyczny kolaż. Wybuchy dymu i zimnych ogni wprost ze sceny również zaskoczyły publiczność, dodając wydarzeniu bardziej noworocznego charakteru.

Prowadząca Prezydencką Galę Noworoczną – Magdalena Miśka-Jackowska kilkukrotnie podkreśliła niezwykłą rolę muzyki w dopełnieniu filmowej opowieści – to właśnie ona jest nośnikiem emocji, pozwala przeżywać niesamowite historie i symbolicznie przenosić w czasie. Rozpoczęcie Nowego roku w rytm przebojów muzyki filmowej to więc rozwiązanie doskonałe.

Eliza Cichocka

Zobacz także

8.01 19:00 | Sala Koncertowa

Natalia Kukulska MTV Unplugged – Gość specjalny: ZALIA