Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

2 stycznia, 2020

Aktualności

Nowy rok z Prezydencką Galą Noworoczną. Poznaliśmy laureatów Thorunium i Piernikowej Alei Gwiazd w 2020 roku!

1 stycznia 2020 roku w sali koncertowej na toruńskich Jordankach odbyła się tradycyjna Prezydencka Gala Noworoczna. Podczas koncertu Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski wręczył medale Thorunium i ogłosił nominacje do Piernikowej Alei Gwiazd 2020.

Uroczystą galę uświetnił koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Macieja Koczura i zespołu Sopranissimo w składzie: Joanna Horodko, Agnieszka Adamczak, Agnieszka Sokolnicka. Szlachetne głosy sopranistek podziwialiśmy zarówno w utworach operowych, jak i muzyki popularnej. Nie zabrakło Uwertury i Habanery z opery Carmen G.Bizeta czy „O mio bambino caro” (op. Gianni Schicchi) z Tryptyku G. Pucciniego. Publiczność wysłuchała również „New York, New York” J. Kandera czy „Dancing Queen” zespołu ABBA.

Fot. Sławomir Kowalski

Koncert tradycyjnie był okazją do złożenia gościom najlepszych życzeń na rozpoczynający się rok 2020.

Wszystkim przekazuję serdeczne życzenia noworoczne. Niech te pierwsze chwile trzeciej dekady XXI wieku przyniosą Państwu wyłącznie szczęście, pogodę serca i miłość w rodzinnych domach. Dobrze życzymy sobie, wszystkim torunianom oraz gościom naszego pięknego Torunia życzył zgromadzonym gospodarz gali, prezydent Michał Zaleski.

W trakcie koncertu poznaliśmy laureatów medali „Thorunium” – najwyższych odznaczeń przyznawanych przez prezydenta Torunia. Michał Zaleski wyróżnił medalami Katarzynę Kafkę Jaworską oraz Zbigniewa Branacha.

Fot. Sławomir Kowalski

Medal „Thorunium” nadaję Pani Katarzynie Kafce Jaworskiej — twórczyni i dyrektorowi Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Tofifest” w Toruniu, czyli jednej z największych polskich imprez filmowych. Jej siedemnastą już edycję zamykaliśmy z entuzjazmem pod koniec października także w sali na toruńskich Jordankach. Nasza toruńska Kafka promuje kino młode, ambitne i niekonwencjonalne. Medalem „Thorunium” wyróżniam również pana Zbigniewa Branacha – znakomitego toruńskiego dziennikarza, reportażystę i pisarza. Przed laty kierował działem reportażu tygodnika „Kultura”, ale znano go także w bardzo wielu polskich redakcjach. Jako reporter uczestniczył w strajkach sierpniowych „Solidarności” na Wybrzeżu. Okazał się mistrzem reportażu historycznego, śledczego i interwencyjnego, a także autorem kilkunastu istotnych książek o okresie PRL-u. Doceniono go w przeszło 40 konkursach dziennikarskich, nadając m.in. Laur Główny Turnieju Reporterów miesięcznika „Kontrasty”wyjaśnił prezydent wręczając zaszczytne wyróżnienia.

Wyróżnieni, odbierając medale nie kryli wzruszenia.

Bardzo miło mi, że spotykamy się na początku nowego roku, chociaż nie uważam tej daty za nowe otwarcie. Uważam, że powinniśmy kontynuować to, co robiły, być konsekwentni. Ta nagroda to dla mnie dodatkowa motywacja. Mam nadzieję, że przez kolejne 17 lat MFF Tofifest i inne wydarzenia, jakie organizuję, będą odbywać się w Toruniudziękowała Kafka Jaworska.

Zbigniew Branach podkreślił, że pomimo wielu propozycji nigdy się z Torunia nie wyprowadził.

Kilkanaście książek, które napisałem to chyba dużo. Zajmuję się literaturą faktu. Moje książki nie powstałyby bez towarzyszki mojego życie Ewy, która musi znosić moje dążenie do samotności i moją nadmierną ironięmówił znany i ceniony reportażysta.

Fot. Sławomir Kowalski

Podczas gali Prezydent Miasta Torunia ogłosił również laureatów toruńskich „Katarzynek”. W czerwcu 2020 roku do Piernikowej Alei Gwiazd dołączą: Wojciech Sobieszak – wieloletni prezes Cereal Partners Toruń-Pacific, mecenas sportu i kultury i prof. Andrzej Kossakowski – wykładowca Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, laureat „polskiego nobla” – Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

 

Fot. Sławomir Kowalski