Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

26 października, 2022

Aktualności

Festiwal Pejzaż bez Ciebie – artyści wspominali Bogusława Meca

Pejzaż bez Ciebie to cyklicznie organizowany festiwal poświęcony twórczości niezapomnianych polskich artystów, których dokonania nieustannie inspirują kolejne pokolenia. W tym roku, podczas XVIII edycji w CKK Jordanki wspominaliśmy Bogusława Meca – piosenkarza i pianistę, który w tym roku obchodziłby swoje 75. urodziny. Największe przeboje artysty ze sceny Sali Koncertowej wykonali znani i cenieni współcześni wokaliści.


Bogusław Mec, dzięki swojej wrażliwości, melancholii i wielkiemu talentowi stworzył kompozycje, które na stałe zapisały się w historii polskiej muzyki – wystarczy wspomnieć o piosenkach, takich jak „Jej portret”, „Z wielkiej nieśmiałości” czy „W Drodze Do Fontaibleau”. Twórczość Meca była wielokrotnie nagradzana, m.in. na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, choć największym osiągnięciem muzyka są z pewnością wierni fani, którzy tłumnie zgromadzili się w toruńskim Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki, by jeszcze raz usłyszeć na żywo wielkie przeboje w nowych interpretacjach, choć od śmierci Bogusława Meca minęło już 10 lat.

Na scenie pojawiło się wielu artystów, wśród których znaleźli się: Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz, Krystyna Giżowska, Krzysztof Kiljański, Marek Bałata, a także Tadeusz Seibert, Katarzyna Cerekwicka, Andrzej Krzywy, Łukasz Zagrobelny oraz Klaudia Marzec – laureatka Festiwalu Piosenki Autorskiej Cała Jaskrawość. W duetach oraz solowych występach zaprezentowali najwybitniejsze kompozycje Bogusława Meca, przypominając jego niezwykły talent i przenosząc zebranych w sentymentalną podróż w przeszłość. Galę poprowadzili Maria Szabłowska i Łukasz Nowicki, którzy również przybliżyli sylwetkę artysty, bazując na anegdotach, ciekawostkach oraz wywiadach i wspomnieniach jego przyjaciół muzyków.

Festiwal uświetniła obecność władz miasta, m.in. zastępcy Prezydenta Miasta Torunia Adriana Móla, który podziękował torunianom za liczne przybycie na wydarzenie oraz rodziny samego Bogusława Meca – żony oraz wnuków, obecnych na widowni.

Tak jak zwykle, również w tym roku relacja z Festiwalu Pejzaż bez Ciebie będzie emitowana przez Telewizję Polską – koncert będzie można obejrzeć już 1 listopada o godzinie 17.30 na antenie telewizyjnej jedynki. Jest to doskonały sposób na powrót do twórczości jednej z najbardziej oryginalnych osobowości polskiej sceny muzycznej.

Eliza Cichocka

Zobacz także

26.11 20:00 | Sala Koncertowa

Maria Peszek – MARIA JEST Z NAMI