16 grudnia, 2016
Plac przed salą koncertową na Jordankach nosi od 15 grudnia 2016 r. imię Grzegorza Ciechowskiego.
Uroczystość nadania nazwy, połączona z odsłonięciem na placu aranżacji upamiętniającej zmarłego 22 grudnia 2001 r. lidera „Republiki”, zainaugurowała tegoroczne Dni Grzegorza Ciechowskiego w Toruniu. Autorką obelisku nawiązującego do czarno-białej symboliki „Republiki” jest toruńska rzeźbiarka Małgorzata Mikielewicz. Aranżację odsłonili wspólnie żona i syn Grzegorza Ciechowskiego, prezydent Torunia Michał Zaleski oraz reprezentujący radę miasta radny Bartłomiej Jóźwiak.
– Nazwą tą oddajemy hołd samemu artyście i wyrażamy toruńską pamięć o człowieku, który określił jedno z najciekawszych zjawisk w dziejach polskiej muzyki – mówił podczas uroczystości prezydent Torunia Michał Zaleski.
Odsłonięciu aranżacji towarzyszyła interaktywna akcja plastyczna Galerii Rusz – na wystawionym przed salą bilbordzie z napisem „Najbardziej w życiu pragnę stworzyć…” mieszkańcy mogli dopisać własne zakończenie. Warto dodać, że przez cały grudzień na bilbordach Galerii Rusz w Toruniu i Warszawie prezentowane są prace poświęcone Ciechowskiemu.
Po odsłonięciu obelisku w sali koncertowej na Jordankach rozpoczął się koncert pt. „Obywatel GC Tak Tak 2.0”, w którym wystąpili m.in. laureaci Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego: Julia Marcell, Mela Koteluk, Misia Furtak, Piotr Rogucki, Błażej Król, a także Skubas. Nowe aranżacje piosenek przygotował Andrzej Smolik.
To nie koniec wydarzeń w ramach tegorocznych Dni Grzegorza Ciechowskiego. W piątek, 16 grudnia o godz. 17:00 odbędzie się spotkanie poświęcone książce „My lunatycy. Rzecz o Republice” z jej autorami Anną Sztuczką i Krzysztofem Janiszewskim. Gościem spotkania w Galerii Przydasie, ul. Pod Krzywą Wieżą 1będzie też Zbyszek Krzywański. Natomiast o godz.19:00 w Dworze Artusa z utworami Grzegorza Ciechowskiego zmierzy się zespół „Fonetyka”. Formacja znana jest z tego, że komponuje utwory do tekstów mistrzów słowa. Po Bursie i Wojaczku artyści sięgnęli po wiersze Ciechowskiego, do których nie stworzył on muzyki. W ten sposób powstał album „Ciechowski”. Dla tych, którzy znają wyłącznie piosenki autora „Białej flagi”, będzie to okazja do odkrycia go jako poety.
Natomiast w sobotę, 17 grudnia w Dworze Artusa odbędzie się też Giełda Winylowa dedykowana Ciechowskiemu i wydaniom jego płyt na czarnych krążkach. Kulminacją obchodów będzie z pewnością Koncert Specjalny Pamięci Grzegorza Ciechowskiego, który rozpocznie się o godz. 20:00 W Klubie Od Nowa, gdzie zaczęła się kariera grupy „Republika”. Jak co roku utwory Ciechowskiego we własnych aranżacjach zaśpiewają artyści ze ścisłej czołówki polskiej sceny muzycznej. Zostanie też wręczona, fundowana przez miasto od roku 2002, Nagroda Artystyczna Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego. W tym roku laureatem wyróżnienia jest zespół „The Dumplings”. Para nastolatków najpierw podbiła społeczność internetową, a wkrótce potem zaczęła się pojawiać na najważniejszych polskich, a także zagranicznych festiwalach. W 2015 r. muzycy zostali laureatami Fryderyka w kategorii debiut roku. Mają na koncie dwie płyty. Koncert i wręczenie nagrody poprzedzi promocja książki Leszka Gnoińskiego „Republika – nieustanne tango”.
Ostatnim akcentem tegorocznego festiwalu będzie 18 grudnia w Centrum Sztuki Współczesnej wernisaż wystawy „Ciechowski – Świetlik”. Fotograf Andrzej Świetlik współpracował z muzykiem od 1988 do 2001 r. i przez ten czas wykonał kilkanaście sesji fotograficznych. Na wystawę składa się 41 wielkoformatowych zdjęć. Powstał również album dedykowany Ciechowskiemu. Spotkanie z autorem zdjęć o godz. 17:00, otwarcie wystawy – o godz.18:00.
Tekst: www.torun.pl
Zdjęcia Paweł Walinowicz