Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

12 kwietnia, 2023

Aktualności

CKK JORDANKI wyróżnione w plebiscycie Gazety Wyborczej

Na stronie Gazety Wyborczej trwa właśnie kolejna odsłona akcji Supermiasta i Superregiony. Tym razem Gazeta Wyborcza postanowiła wspólnie z czytelnikami wybrać współczesne ikony architektoniczne miast i regionów. Głosowanie potrwa do 23 kwietnia 2023 i zakończy się podsumowaniem na gali z udziałem samorządowców, ekspertów i dziennikarzy.

Gazeta Wyborcza o Nas

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki zostało otwarte w grudniu 2015 roku. Przedsięwzięcie kosztowało ponad 224 mln zł brutto, ale 55 mln zł na budowę dołożyła Unia Europejska. Gmach w dwa i pół roku wzniosło konsorcjum firm Mostostal Warszawa i Acciona Infrastructuras.

Nowoczesna bryła na Jordankach przyciągnęła uwagę znawców architektury. Zdaniem Grzegorza Piątka z „Gazety Wyborczej” toruńskie centrum kulturalne to „najbardziej oryginalny i radykalny budynek 2015 roku”. Ponadto sala znalazła się na liście dziesięciu najciekawszych realizacji architektonicznych według portalu Property Design. O projekcie entuzjastycznie wypowiadał się także opiniotwórczy dziennik „El Pais” i serwis World Architecture News. Jesienią 2010 roku na Światowym Festiwalu Architektury w Barcelonie obiekt został wybrany „najlepszym projektem kulturalnym przyszłości”. Wielofunkcyjna sala zaprojektowana przez hiszpańskiego architekta Fernando Menisa jest jednym z najbardziej nowoczesnych obiektów kulturalnych w regionie. Odbywają się tu koncerty, spektakle teatralne i operowe, kongresy i konferencje. Budynek pełni funkcje wystawiennicze i edukacyjne, a także jest siedzibą Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Serdecznie zapraszamy do oddania głosu na CKK Jordanki na stronie torun.wyborcza.pl