Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

30 września, 2019

Aktualności

Po raz siódmy nagrodzono najlepsze reportaże

Już po raz siódmy w toruńskich Jordankach odbyła się Gala zakończenia Festiwalu Sztuki Faktu. Tegorocznym hasłem przewodnim był fragment wiersza Kazimierza Wierzyńskiego „laur olimpijski, znak nasz”, wszystkie wydarzenia towarzyszące były więc skupione wokół tematu sportu. I tak od 26 do 28 września odbyło się wiele pokazów filmowych, warsztaty i spotkania ze znanymi dziennikarzami, Noc Reporterów oraz otwarcie niezwykłej, trójwymiarowej wystawy „Sport polski na dawnej fotografii“.

 

Gala zakończenia, która odbyła się w sobotni wieczór, połączona była z ceremonią wręczenia nagród laureatom konkursu w dwóch głównych kategoriach. Za film dokumentalny z pogranicza reportażu nagrodzeni zostali: Małgorzata Łupina, która w swojej produkcji poruszyła temat przemocy wobec kobiet w Kamerunie, Andrej Kudzinenka za film „Kibic“, o Białorusinie, który na wszystkie największe mecze reprezentacji chodzi pieszo, pokonując często ogromne odległości, oraz Wojciech Wikarek za dokument „Hanys“ o wybitnym śląskim kolarzu Zygmuncie Hanusiku.

W kategorii najlepszy reportaż telewizyjny nagrodzeni to: Jakub Trzaska za realizację „Od Górki już z górki“, czyli historię o tym, jak sport odmienia życie, Waldemar Wiśniewski za materiał o braku ograniczeń osób niepełnosprawnych, oraz Robert Socha za film „Sygnalista i jego upadek“.

Przyznano także nagrody specjalne, które trafiły do TVP Sport oraz Zbigniewa Rytla za dokument „100 lat polskiego sportu“. Grand Prix, czyli główną nagrodę siódmego Festiwalu Sztuki Faktu zdobyli Tomasz Patora i Patryk Szczepaniak za materiał „Chore bydło kupię“.

Jury konkursowe, jak również przedstawiciele władz samorządowych z prezydentem Michałem Zaleskim na czele, podkreślali ważną społecznie tematykę zwycięskich produkcji. Fragmenty wszystkich nagrodzonych filmów wyświetlane były na scenie, dzięki czemu publiczność również mogła poznać niezwykłe historie bohaterów reportaży.

W programie festiwalu przewidziano także część artystyczną. Na scenie wystąpiła Izabela Szafrańska, półfinalistka programu „The Voice of Poland”, która zaśpiewała najbardziej emocjonalne przeboje Czesława Niemena oraz Janusz Radek – artysta zaprezentował własne kompozycje, jak również utwory z repertuaru Czesława Niemena w zupełnie nowych aranżacjach.

Kolejny Festiwal Sztuki Faktu cieszył się ogromnym zainteresowaniem, okazuje się, że Toruń pełen jest pasjonatów dokumentów telewizyjnych i reportaży. Dzięki organizatorom, publiczność miała niezwykłą okazję do spotkania z cenionymi twórcami, a także do zgłębiania tajników tej wyjątkowej sztuki. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na następne edycje toruńskiego festiwalu.

 

Eliza Cichocka