Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

19 marca, 2019

Aktualności

Porozmawiajmy o gospodarce! Welconomy Forum w Toruniu

Ministrowie, samorządowcy, przedsiębiorcy i wielu innych gości zgromadziło się w poniedziałek, 18 marca, w Sali Koncertowej CKK Jordanki, by zainaugurować XXVI edycję Welconomy Forum.

Pomysłodawcą tego jednego z najważniejszych w Polsce wydarzeń o charakterze gospodarczo-ekonomicznym jest były minister i poseł, Jacek Janiszewski. Historia Welconomy Forum sięga 1994 roku. Wcześniej konferencja odbywała się w Międzyzdrojach i Ciechocinku, natomiast od 2008 roku wydarzenie ma miejsce w Toruniu.

Welconomy Forum w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki rozpoczęły wystąpienia osób, które od lat wspierają tę inicjatywę. Jako pierwszy na scenie przemawiał wojewoda kujawsko-pomorski, Mikołaj Bogdanowicz, który podkreślił wagę wydarzenia i przekazał organizatorowi, Jackowi Janiszewskiego, statuetkę Tańczącej Pary Kujawsko-Pomorskiej. Kolejne wystąpienie należało do marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, Piotra Całbeckiego, który zwrócił uwagę na konieczność dostrzeżenia potencjału w małych samorządach. Tuż po nim głos zabrał prezydent Torunia, Michał Zaleski. Podkreślił on, że, tak jak Mikołaj Kopernik nie bał się wprowadzać w życie nowatorskich pomysłów, tak goście Welconomy Forum nie powinni rezygnować z innowacyjności. Kolejną osobą, która pojawiła się na scenie, był ambasador Kazachstanu, Margułan Baimukhan. Zwrócił on uwagę na wzrost wymiany handlowej między Polską a Kazachstanem, a także na wysoką pozycję naszego kraju w rankingach gospodarczych. Jako ostatni głos zabrał polityk, Jacek Janiszewski, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Twórca Welconomy Forum opowiedział krótko, co czeka na nas podczas tegorocznej edycji wydarzenia.

Kolejnym punktem konferencji było przyznanie laurów osobom, które przysłużyły się ekonomii i gospodarce, zawsze kierując się zasadą współpracy oraz integracji. Jako pierwsza została wręczona nagroda im. Stefana Mellera, a otrzymały ją Patrycja Zawadzka oraz Dominika Dąbrowska, zwyciężczynie konkursu „Moja firma”.

Tytuł Ambasadora Welconomy „Bezpieczne i Ekologiczne Wakacje” otrzymało Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach, z kolei tytuł Ambasadora Polskiej Gospodarki został przyznany Witoldowi Słowikowi.

Wręczono również szereg nagród w kategorii Ambasador Welconomy. Laury te przypadły Michałowi Kleiberowi, członkowi Polskiej Akademii Nauk, Markowi Ciesielskiemu, prezesowi Polska Press Bydgoszcz, Agencji Pracy Tymczasowej Main Partners, Europejskiemu Funduszowi Rozwoju Wsi Polskiej oraz – pośmiertnie – wolontariuszce Welconomy, Marlenie Dominik.

Wyjątkową nagrodą – Szmaragdem Welconomy – został uhonorowany marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, Piotr Całbecki.

Wyróżnienia otrzymały również osoby i firmy, które aktywnie promują Polskę oraz krajową gospodarkę. Doceniono światowej klasy pianistę, Rafała Blechacza, urodzonego w Nakle nad Notecią, Adama Sowę, twórcę znanej w całej Polsce sieci cukierni, Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych, a także Kancelarię Kijewski-Graś.

Po wręczeniu nagród rozpoczęła się merytoryczna część spotkania. W sesji plenarnej udział wzięli: Michał Kleiber z Polskiej Akademii Nauk, ministrowie – Jerzy Kwieciński i Henryk Kowalczyk, Marek Cywiński – Prezes Kapsch Telematic Services Sp. z o.o., Henryk Skarżyński – światowej sławy laryngolog oraz Dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach, Adam Banaszak – Wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Grzegorz Kurdziel – Członek Zarządu Poczta Polska S.A oraz adwokat Bartosz Graś – Partner BC&Law Ltd. Dyskusja dotyczyła przede wszystkim innowacyjności, problemu smogu, gospodarowania odpadami i cyberprzestępczości. Goście przedstawili zarówno sukcesy, które osiągnęła Polska w ostatnich latach, jak i wskazali na wyzwania, które czekają nasz kraj w najbliższym czasie. Hasło przewodnie  tegorocznej edycji Welconomy brzmi bowiem „Niepodległa – nowe wyzwania”. Głos zabrały również osoby z publiczności, które mogły podzielić się swoimi wrażeniami na temat gospodarki czy ekonomii.

Forum Gospodarcze Welconomy to przede wszystkim miejsce spotkań i szansa na wymianę doświadczeń podczas licznych debat i paneli dyskusyjnych. To także okazja do próby odpowiedzenia na pytanie: Co można zrobić, by w Polsce żyło się lepiej?

Sara Watrak