Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

3 stycznia, 2019

Aktualności

Prezydencka Gala Noworoczna, czyli czas podsumowań i planów

W pierwszy dzień nowego roku torunianie uczestniczyli w niezwykłym artystycznym przedsięwzięciu. Prezydencka Gala Noworoczna stała się już tradycją, organizowana od wielu lat, najpierw w Dworze Artusa, obecnie w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki, jest okazją do podsumowań artystycznych i kulturalnych wydarzeń ubiegłego roku, a także do spotkania z Prezydentem Miasta Torunia – Michałem Zaleskim, który jest gospodarzem uroczystości.

Tegoroczna Gala została uświetniona przez koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, pod batutą Pawła Kotli. W programie znalazły się najważniejsze utwory operowe, operetkowe i musicalowe wszech czasów. W pierwszej części koncertu ze sceny wybrzmiały arie z „Wesela Figara“ Wolfganga Amadeusza Mozarta, a także utwory Johanna Strausa, m.in. „Odgłosy wiosny“. Toruńska publiczność miała szansę wysłuchać również wielu znanych utworów, takich jak: „Brunetki, blondynki“, „Jej portret“, czy „Walc Barbary“ z filmu Noce i Dnie. Nie zabrakło także kompozycji z musicalu „Upiór w operze“, czy „Skrzypek na dachu“. Toruńskiej Orkiestrze Symfonicznej towarzyszyli niezwykle uzdolnieni soliści: Kaja Mianowana (sopran), Agnieszka Makówka (mezzosopran), Kamil Pękala (baryton), oraz Łukasz Gaj (tenor). Występy artystów zostały wzbogacone efektownymi wybuchami zimnych ogni wprost ze sceny, co podkreśliło wyjątkowy charakter koncertu.

Podczas przerwy w muzycznym programie torunianie mieli okazję do wzniesienia noworocznego toastu wraz z prezydentem miasta Michałem Zaleskim. W Sali Kameralnej na zebranych czekał także słodki poczęstunek. Była to chwila na spotkania, rozmowy, życzenia.

Noworoczna Gala Prezydencka to także okazja do wręczenia medali Thorunium dla artystów związanych z miastem, którzy w znaczący sposób przyczynili się do rozwoju kultury. Tym razem odznaczeni zostali Sławek Uniatowski – wokalista, kompozytor, autor tekstów i multiinstrumentalista urodzony w Toruniu, oraz Radio Gra – lokalna rozgłośnia, która w minionym roku obchodziła 25-lecie istnienia. Prezydent Torunia podkreślił wyjątkową artystyczną rolę nagrodzonych, a także aktywny udział w promocji miasta.

Na Gali zostały również ogłoszone tegoroczne nominacje do Piernikowej Alei Gwiazd. Uhonorowany zostanie aktor młodego pokolenia, wielokrotnie nagradzany i doceniany na całym świecie – Jakub Gierszał. Druga katarzynka będzie natomiast należeć do toruńskich „Aniołów“ – sportowców żużlowych. Odlewy podpisów wyróżnionych zostaną odsłonięte na Rynku Staromiejskim w czerwcu, podczas Święta Miasta.

Prezydent Torunia Michał Zaleski podsumował rok 2018 pod względem wydarzeń artystycznych i kulturalnych, których było aż 1700. Niewątpliwie jednym z najważniejszych jest, cieszący się od lat ogromną popularnością, festiwal światła Bella Skyway, który podczas ostatniej edycji zgromadził 400 tysięcy odwiedzających, pobijając tym samym dotychczasowy rekord. Ponadto w minionym roku modernizacji uległ dom Mikołaja Kopernika, obecnie zabytkowa kamienica jest miejscem wykorzystującym najnowsze  technologie multimedialne, m.in. interaktywne ekspozycje. Michał Zaleski zapowiedział kontynuację cyklicznych, toruńskich wydarzeń w 2019 roku, a będą to dla przykładu: Toruński Festiwal Książki, czy Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego.

Prezydent, jak i wszyscy występujący artyści złożyli zebranym noworoczne życzenia, połączone z nadzieją na kolejny rok sukcesów i spotkań, szczególnie tych związanych z toruńskimi wydarzeniami kulturalnymi.

Eliza Cichocka