3 września, 2024
W czwartek 29 sierpnia 2024 r. w Sali Koncertowej Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki odbył się historyczny koncert pt. „Gdzie oni są…? Przyjaciele Republiki”. Licznie zgromadzeni artyści i publiczność świętowali 67. urodziny przedwcześnie zmarłego lidera grupy – Grzegorza Ciechowskiego.
Ponad 22 lata temu w trakcie muzycznego spektaklu „Kombinat”, który odbył się 16 marca 2002 r. w ramach 23. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu pojawił się napis „To był ostatni występ Republiki”. Choćby z tego powodu czwartkowy wieczór w CKK Jordanki przeszedł do historii, kiedy to na scenie ponownie wspólnie wystąpili Leszek Biolik, Zbigniew Krzywański, Sławomir Ciesielski oraz Paweł Kuczyński!
Wyjątkowy charakter koncertu podkreślił udział wielu wspaniałych artystów, którzy udowodnili, że są niestrudzonymi przyjaciółmi Republiki. Piosenki z repertuaru zespołu zaśpiewali: Renata Przemyk, Jacek Bończyk, Michał Wiraszko i Patrycja Malinowska przy akompaniamencie zespołu Elements (Andrzej Rajski – perkusja, Maciek Gładysz – gitara i Leszek Biolik – bas). Wystąpił również zespół Czarno-Białe Ślady – projekt Zbigniewa Krzywańskiego, Jacka Bończyka i Kuby Nowaka.
Przyjaciele Republiki nie zawiedli. Artystów i licznie zgormadzoną publiczność gorąco przywitał Rafał Pietrucień, Zastępca Prezydenta Torunia oraz Zbigniew Ostrowski, Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wydarzenie poprowadził Piotr Lenkiewicz, radny i przewodniczący komisji kultury i promocji Rady Miasta Torunia.
Koncert uświetnił udział bliskich Grzegorza Ciechowskiego. Z Nowego Jorku do Torunia przyleciała córka Weronika Ciechowska. Obecna była również Małgorzata Potocka oraz Aleksandra Krzemińska, siostra artysty.
Ponad dwugodzinny koncert rozpoczęły takty „Paryż-Moskwa 17:15”. Później przyszła pora m.in. na „Zapytaj mnie, czy cię kocham” czy „Sexy doll”. W pierwszej części koncertu przy akompaniamencie zespołu Elements utwory Republiki śpiewali m.in. Michał Wiraszko z grupy Muchy, Renata Przemyk oraz Patrycja Malinowska. W drugiej części wystąpiły Czarno-Białe Ślady. Zespół z Jackiem Bończykiem przy mikrofonie zaprezentował aranżacje m.in. „Psów Pawłowa”, „Obcego astronoma”, „Tu jestem w niebie” czy „Śmierć w bikini”. Kolejny muzyczny set zagrał ponownie zespół Elements. Usłyszeliśmy m.in. „Kombinat”, „Nieustanne tango”, „Białą flagę” z Michałem Wiraszko na wokalu oraz euforycznie przyjęte „Nie pytaj o Polskę” z Renatą Przemyk.
Koncert zakończył się finałowym występem zespołu Republika. Na scenie pojawili się Leszek Biolik, Zbigniew Krzywański, Sławomir Ciesielski oraz Paweł Kuczyński. Z offu towarzyszył im głos Grzegorza Ciechowskiego. Muzyków oświetlały struny białego światła, skierowane w ostatnich taktach kompozycji „Śmierć na pięć” na stojący na scenie mikrofon. Wybrany utwór nie był przypadkowy. „Śmierć na pięć” wydano na albumie „Ostatnia płyta”, już po śmierci Grzegorza Ciechowskiego. To ostatnia ukończona kompozycja lidera grupy, której nigdy nie zdążył zaprezentować na żywo.
Publiczność, skandując nazwę zespołu, na stojąco nagrodziła występ gromkimi brawami. Na widowni powiewały liczne czarno-białe flagi. Wyraźnie wzruszeni członkowie zespołu podziękowali przyjaciołom Republiki.
– Serdecznie dziękujemy Wam, że mogliśmy muzycznie wspomnieć Grzegorza w jego 67. urodziny. Jestem naprawdę mocno wzruszony. Pięknie nas przyjęliście. Dziękuję Wam wszystkim. To był naprawdę wyjątkowy koncert – przekazał ze sceny gitarzysta Zbigniew Krzywański.
Leszek Biolik podziękował również Leszkowi Kamińskiemu, producentowi muzycznemu i realizatorowi dźwięku, który współpracował z Grzegorzem Ciechowskim przy projekcie „Obywatel G.C.” i „Republice”.
– Duża część tej „Republiki”, po 90-tym roku, zawdzięcza Jemu swoje brzmienie – przekazał Leszczek Biolik.
Z kolei Sławomir Ciesielski, perkusista zespołu zaznaczył:
– Bardzo się cieszę, że w tym składzie wystąpiliśmy. Szczególnie chodzi o obecność Pawła.
Prowadzący koncert Piotr Lenkiewicz przekazał, iż czwartkowego wieczoru prawdopodobnie po raz ostatni publicznie wystąpił Paweł Kuczyński – wieloletni basista i jeden z założycieli Republiki. W uznaniu artystycznego dorobku – Anna Sztuczka i Linda Olszewska z Kombinatu Kultury – wręczyły artyście specjalny upominek.
Niewykluczone, iż sierpniowy koncert w rocznicę urodzin Grzegorza Ciechowskiego stanie się nową toruńską tradycją. Udowodniła to niezwykle entuzjastyczna reakcja publiczności, która gromkimi brawami nagrodziła wybrzmiałe na scenie hasło „do zobaczenia za rok”!
Organizatorami koncertu byli Fundacja Wspieramy Kulturę SztukArt we współpracy z Gminą Miasta Toruń.
Karolina Wojciechowska