Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

25 czerwca, 2023

Aktualności

Reprezentanci miast Nowej Hanzy obradowali na Jordankach

– To zaszczyt, iż 43. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy odbywa się w naszym mieście – mówił prezydent Michał Zaleski, otwierając Walne Zgromadzenie Delegatów w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu w minioną sobotę. To centralny punkt każdego zjazdu miast Nowej Hanzy.

„Toruń. W orbicie miast” – pod takim hasłem zorganizowano w Toruniu, w dniach 22-25 czerwca, 43. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy, czyli związku europejskich miast partnerskich, których wspólnym celem jest rozwój turystyki i handlu. Do Grodu Kopernika zjechali reprezentanci ponad 70 miast hanzeatyckich.

Kilkudniowe wydarzenie było pełne atrakcji. Na starówce odbywały się jarmarki i występy, z kolei na Jordankach w piątek, 23 czerwca, podczas forum gospodarczego, debatowano o zrównoważonym rozwoju i cyfryzacji. Jeden z paneli dotyczył tego, jak prowadzi się biznes w Toruniu.

Jordanki miejscem obrad hanzeatyckich

Dzień później, w sobotę, 24 czerwca, w Sali Koncertowej CKK Jordanki zorganizowano Walne Zgromadzenie Delegatów. Wzięli w nim udział przedstawiciele kilkudziesięciu państw, a także prezydent Michał Zaleski, który krótko przedstawił gościom historię Jordanek. Obiekt na stałe wpisał się już w toruński krajobraz.

– Budynek ten istnieje od 2015 roku. Jego architektura jest wyjątkowa, szczególnie w głównej części widowni. Zamysłem Fernando Menisa, hiszpańskiego projektanta, było, aby to miejsce przypominało jaskinię z jego miejsca zamieszkania, z Teneryfy. Udało mu się to przenieść do Torunia – mówił prezydent.

Co ciekawe, w sobotę goście Jordanek nie zasiedli na publiczności, lecz na scenie.

– Występował tutaj Sting, występowały inne gwiazdy estrady światowej, a dzisiaj największe gwiazdy europejskiej Hanzy. Mam nadzieję, że nie tylko architektura, nie tylko wyjątkowość tego miejsca będzie sprzyjała obradom, lecz także świadomość, w jakim czasie jesteśmy – podkreślił prezydent, odnosząc się do wciąż trwającej agresji Rosji w Ukrainie.

– Wiem, że w sercu każdego z was jest to samo myślenie, co w moim: koniec wojny. Niech zapanuje pokój, niech ludzie żyją we wzajemnym zrozumieniu, tolerancji, ale i w wypracowanym własnymi rękami dostatku. Do tego miasta hanzeatyckie mogą się istotnie przyczynić. To my, hanzeaci, mając doświadczenie już od XIII wieku, możemy powiedzieć, że tylko pracą, umiejętnymi kontaktami i relacjami z innymi miastami i krajami, potrafimy zapewnić dobrobyt wolnej Europie, która będzie żyła w pokoju – przekonywał Michał Zaleski. Życzył jednocześnie udanych obrad „w Toruniu, mieście pokoju, które z dumą przyjmuje 43. zjazd miast Nowej Hanzy”.

– Czujemy się tutaj, w Toruniu, fantastycznie – przyznał Jan Lindenau, przewodniczący Międzynarodowego Związku Miast Nowej Hanzy, rozpoczynając obrady.

Walne Zgromadzenie Delegatów na Jordankach – o czym dyskutowano?

Podczas Walnego Zgromadzenia delegaci zatwierdzili protokół z poprzedniego zjazdu, który odbył się w maju 2022 roku w niemieckim Neuss, a także rozmawiali o nowych pomysłach jak choćby wymianie uczniów szkół zawodowych między miastami hanzeatyckimi.

Zgromadzenie było też okazją do ogłoszenia sukcesów związku. W maju 17 dokumentów Hanzy otrzymało wyróżnienie w programie UNESCO “Pamięć świata”.

Na Jordankach dyskutowano również o przyszłości szlaków kulturowych czy Dniu Hanzy. Głos zabrał także przedstawiciel Młodej Hanzy, który opowiedział o minionych, jak i dopiero co planowanych działaniach grupy. Nie zabrakło rozmów o aktualnych działaniach i celach na przyszłość.

Sara Watrak