Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

28 października, 2023

Aktualności

Zespół Riverside z finałową trasą „ID.Entity Tour 2023”wystąpił w CKK Jordanki

W miniony czwartek, 26 października Riverside, jeden z najbardziej znanych na świecie polskich zespołów rockowych wystąpił na scenie toruńskich Jordanek.

Goście specjalni

Koncert zespołu Riverside, poprzedziły występy wyjątkowych gości specjalnych. Jako pierwszy wystąpił ATAN, czyli londyński zespół, wykonujący mieszankę progresywnego rocka i metalu, założony w 2020 roku przez Andrzeja Czaplewskiego – gitarzystę i kompozytora oraz Claudię Moscoso – wokalistkę i autorkę tekstów. Artyści oficjalnie zadebiutowali albumem Ugly Monsters we wrześniu 2021 roku. Podczas występu nie zabrakło piosenki tytułowej ze wspomnianej, debiutanckiej kompozycji. Publiczność nagrodziła zespół gromkimi brawami, a po występie we foyer posypały się gratulacje w kierunku zespołu, który chętnie rozmawiał i robił sobie zdjęcia z fanami.

Kolejnym gościem specjalnym czwartkowego wieczoru był Jakub Żytecki, znany jako jeden z najlepszych gitarzystów młodego pokolenia oraz pomysłowy kompozytor. W 2015 roku rozpoczął działalność solową, którą kontynuuje do dziś. Artysta porusza się głównie wokół nurtu rocka progresywnego i elektroniki, a także jest pasjonatem i wirtuozem gitary elektrycznej. Podczas koncertu Jakubowi towarzyszył basista Michał Sarapata oraz perkusista Józef Rusinowski. Artysta na początku tego roku, wydał trzeci studyjny album zatytułowany Remind Me, który mieliśmy okazję usłyszeć na naszej scenie. Osobowość artysty oraz prezentowane utwory, wprawiły widzów w świetny nastrój.

Przyszedł czas na wyczekiwany występ zespołu Riverside z finałową trasą „ID.Entity Tour 2023”.

Koncert rozpoczął się od piosenki „Addicted” z albumu Love, Fear and the Time Machine, wydanego w 2015 roku. Po zakończeniu utworu Mariusz Duda – lider zespołu, przywitał publiczność słowami: Toruń, dobry wieczór!

Po wprowadzeniu przyszedł czas na utwór „02 Panic Room” z pochodzącego z 2007 roku albumu Rapid Eye Movement. Po tej piosence wokalista, zwrócił się do widzów dziękując za przybycie i pytając ile osób jest z Torunia, a ile przyjechało na koncert z innych miast. Następnie zapowiedział nową płytę oraz przedstawił zespół, podkreślając, że dziś występują na największej scenie podczas przebytej trasy – Słuchajcie ta scena jest ogromna! Jest tak duża jak… nieważne (śmiech). I kto wystąpi na tej ogromnej scenie? Maciej Meler, Michał Łapaj na klawiszach, Piotr Kozieradzki na perkusji oraz Mariusz Duda. Zagrajmy więc coś z tej nowej płyty, utwór nazywa się Landmine Blast”.

Geneza powstania płyty ID. Entity

Po wykonanej piosence wokalista zwrócił się do publiczności słowami: Dziękuję Wam za te brawa, ale uważamy, że przez ostatnie lata wycierpieliśmy się tak dużo, że zasłużyliśmy na to by, na tym nowym albumie i na tej nowej trasie pójść do przodu, dlatego na płycie ID. Entity odrzuciliśmy melancholię, a to co zobaczycie dzisiaj na tej scenie, to już nie jest zespół sprzed 20 lat, to jest zespół roku 2023. Słowa wokalisty spotkały się z ogromnym poruszeniem i owacjami ze strony słuchaczy.

Niesamowite widowisko

Koncert zespołu Riverside to muzyczna uczta, nie tylko ze względu na brzmienie zespołu, jego interakcje czy zabawne dialogi wokalisty prowadzone z publicznością, ale także ze względu na niesamowitą grę świateł, która zachwycała zgromadzonych przy każdym utworze, a tym samym wzmacniała doznania muzyczne.

Zadanie dla publiczności

Podczas koncertu zespół podkreślał, że nigdy nie był zespołem metalowym i ponad wszystko ceni sobie bycie sobą, czyli zespołem z gatunku rocka progresywnego. Wokalista wspomniał także, że jako zespół nie są fanami odgrywania płyty, by utwór na koncercie, brzmiał tak samo jak na płycie, dlatego zapowiedział, że podczas koncertu nastąpi celowa zmiana aranżacji, rozumiana jako zmiana długości utworu czy dodanie fragmentu z innej piosenki. Mariusz Duda przygotował zadanie dla publiczności, które polegało na znalezieniu jaki fragment piosenki z poprzednich kompozycji znajduje się w utworze „Post-Truth” . Widzowie bez trudu odkryli fragment utworu i dali o tym znać poprzez brawa i okrzyki.

To Wy jesteście naszym największym osiągnięciem życiowym

Na zakończenie koncertu zespół na bis wykonał utwór „Self-Aware” z ósmego, najnowszego albumu studyjnego ID. Entity  oraz piosenkę „Conceiving You” z albumu Second Life Syndrome z 2005 roku. Po wykonaniu utworu Mariusz Duda, zostawił zgromadzonych ze słowami – Największym wyróżnieniem jest dla nas to, że po 20 latach nadal chcecie nas słuchać. To Wy jesteście naszym największym osiągnięciem życiowym, bo nadal nas słuchacie.

Michalina Śrubkowska