Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

19 marca, 2018

Archiwum

„Romeo i Julia” w wykonaniu Moscow City Ballet

Słodko-gorzki spektakl opowiadający o miłości i nienawiści, który potrafił wzruszyć i rozbawić. Tak, w skrócie, można podsumować występ rosyjskiej grupy baletowej Moscow City Ballet, która wystąpiła w niedzielę na scenie Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki.

Rosyjscy pionierzy sztuki baletowej przedstawili swoją taneczną interpretację jednej z najbardziej romantycznych historii miłosnych – historię Romea i Julii. Występ przyciągnął setki widzów, przedstawicieli każdej grupy wiekowej. Najbardziej spektakularne figury i układy publiczność spontanicznie nagradzała brawami między kolejnymi aktami dramatu. Warto zwrócić uwagę na niezwykłe przywiązanie do szczegółów, jakim wykazali się artyści z grupy Moscow City Ballet. Scenografia została niezwykle przygotowana – na oczach widzów przeobrażała się z dworskich krajobrazów w wystawne pałacowe sale lub klimatyczne wnętrze świątyni. Wszystko to stanowiło idealne tło dla barwnych strojów tancerzy, a nastrojowe i skromne światła dopełniały atmosferę tego magicznego występu. Emocje rozbudzała również nastrojowa muzyka – delikatna podczas romantycznych scen, i przyprawiająca o gęsią skórkę w najbardziej dramatycznych momentach.

Jednak główną atrakcją pozostał zapierający dech w piersiach taniec artystów zespołu Moscow City Ballet. Pełna wdzięku choreografia idealnie oddała nastrój romantycznej historii kochanków. Każdy z występów tancerzy, wcielających się tego wieczoru w rolę Romea i Julii, wypełniony był uczuciem. Ich układy były niezwykle romantyczne i delikatne. Choć sam balet kojarzy się z delikatnością, w występie nie zabrakło inscenizacji scen walki, gdy mężczyźni chwytali za szable i z taneczną gracją odtwarzali pojedynki. W końcu klasyk Williama Szekspira traktuje również o nienawiści dwóch rodów, która jest równie wielka jak zakazana miłość głównej pary. Artyści zachwycali złożonością układów, skomplikowanymi i wymagającymi figurami, a także zgraniem każdego pojedynczego kroku w takt nastrojowej muzyki. Kobiety, w ramionach silnych mężczyzn, zdawały się frunąć nad sceną w delikatnym i czarującym tańcu. Chwilę wzruszeń przeplatały momenty groteski, które pozwalały widzom na chwilę uśmiechu podczas przeżywania tragicznej historii miłosnej tytułowych bohaterów.

Po zakończonym występie widownia nagradzała gromkimi brawami każdego z tancerzy wychodzących na scenę. Stworzona przez nich magiczna atmosfera tego wieczora zostanie w pamięci widzów na długi czas.

Adrianna Tokarska

Fot. Alicja Krzyżelewska

IMG 3029

IMG 3035

IMG 3036

IMG 3038

IMG 3046

IMG 3061

IMG 3062

IMG 3070

IMG 3071

IMG 3072

IMG 3074

IMG 3077

IMG 3080

IMG 3081

IMG 3082

IMG 3086