Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

22 lipca, 2019

Aktualności

Saksofonowa uczta w Sali Kameralnej

Jednym z najważniejszych wydarzeń tego lata, organizowanym przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną jest kultowy już, coroczny Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura. W tym roku, podczas 23. edycji, odbywającej się od 28 czerwca do 7 września, przewidziano szereg kulturalno-muzycznych imprez, m.in. pokazy filmowe, wieczór azjatycki, koncerty muzyki organowej czy wystawę fotograficzną.

 W ramach festiwalu w sali Kameralnej toruńskich Jordanek odbył się  koncert „Saksofony z Nowego Świata“, podczas którego zaprezentował się kwartet saksofonowy Arcis Saxophone Quartet z Monachium. Każdy z artystów grał na innym gatunku instrumentu – i tak były to saksofon sopranowy, altowy, tenorowy i barytonowy. To zaowocowało różnorodnością brzmień oraz niezwykłym dopełnieniem prezentowanych kompozycji.

W programie pojawiły się: New York Counterpoint S. Reicha, kompozycje A. Dvoraka, F. Mendelssohna, a także utwory Mozarta. Część to transkrypcje, wykonane specjalnie na nutę saksofonu.

Muzycy z Monachium dzięki wyjątkowym umiejętnościom i aranżacjom utworów udowodnili, że koncert jednego instrumentu może być bogaty, zróżnicowany i niezwykle ciekawy. Widzowie dowiedzieli się również więcej o historii samego instrumentu, a także usłyszeli wiele ciekawostek o prezentowanych utworach.

Zespół przygotował także pewną niespodziankę – na fotelach widzowie znaleźli pocztówki promocyjne kwartetu, należało na nich wypisać swoje imię i nazwisko, a podczas przerwy wrzucić do specjalnie przygotowanego pudełka. Po występie muzycy wylosowali kilku szczęśliwców, którzy otrzymali w prezencie płyty z nagraniami Arcis Saxophone Quartet.

 Po raz kolejny program Festiwalu Nova Muzyka i Architektura daje torunianom okazję do uczestnictwa w wielu wspaniałych wydarzeniach muzycznych – mistrzowskie występy artystów z całego świata są zdecydowanie wyjątkowym punktem całej imprezy.

Eliza Cichocka