Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

18 listopada, 2023

Aktualności

Sean Penn odwiedził toruńskie Jordanki w ramach EnergaCamerimage 2023

Sean Penn – wybitny amerykański aktor, producent, scenarzysta, reżyser oraz dwukrotny laureat Oskara, odwiedził wczoraj mury naszego Centrum, za sprawą Camerimage Festival. Twórca przyjechał do Torunia ze swoim najnowszym dziełem, czyli filmem dokumentalnym „Superpower”, który wyreżyserował razem z Aaronem Kaufmanem. 

Geneza powstania filmu „Superpower”

„Superpower” z założenia miał opowiadać o ścieżce kariery Wołodymyra Zełenskiego – od aktora komediowego, po człowieka, który wygrał wybory prezydenckie. Jednak wybuchł wojny 24 lutego 2022 roku całkowicie zmienił scenariusz filmu i tak stał się on historią, która opowiada z jaki problemami podczas inwazji na co dzień zmaga się Prezydent Ukrainy i jak z jego perspektywy wygląda napaść Rosji na Ukrainę. Filmowcy w dniu wybuchu wojny znajdowali się na Ukrainie, kręcąc ujęcia na froncie i ukazując smutną, wojenną rzeczywistość oraz jej wpływ na życie mieszkańców.

Spotkanie Seana Penna z włodarzami

Zanim odbyła się pierwsza, polska premia filmu „Superpower”, Sean Penn spotkał się z Prezydentem Miasta Torunia Michałem Zaleskim oraz Marszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego Piotrem Całbeckim. Panowie wymienili kilka zdań oraz udali się na spacer po Jordankach, by zobaczyć jak od środka wygląda nasze Centrum Kulturalno-Kongresowe. Penn w rozmowie z władzami naszego regionu wyraził wdzięczność Polsce za to jaką pomocą obdarzyła Ukrainę oraz cieszył się, że pierwsza polska projekcja miała miejsce podczas festiwalu EnergaCamerimage.

Konferencja prasowa z udziałem Seana Penna i Billego Smitha

Po obejrzeniu filmu, widzowie mieli możliwość wzięcia udziału w konferencji prasowej z udziałem Seana Penna i producenta dokumentu Billego Smitha. Autorzy opowiadali o genezie powstania filmu i motywach jakie kierowały nimi podczas jego tworzenia. Penn podkreślał, że chciał zrobić wszystko, by Amerykanie mogli dowiedzieć się, co naprawdę dzieje się wokół Zełenskiego i jak wygląda inwazja Rosji na Ukrainę. Nie zabrakło też pytań ze strony publiczności, które dotyczyły chociażby tego, czy Penn spotkałby się z Władimirem Putinem i jak przebiegłoby to spotkanie – Nie ma drugiego tak nudnego, zwodniczego, niezniuansowanego, przereklamowanego mózgu, jaki ma ta bestia zwana Putinem – odpowiedział aktor. Wypowiedź Seana Penna spotkała się z ogromnym aplauzem ze strony zgromadzonych.

Przed nami uroczysta Gala Zamknięcia Festiwalu EnergaCAMERIMAGE

Dziś zapraszamy Państwa na Galę Zamknięcia 31. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE, w której będziemy mogli zobaczyć najnowszy film Rebeki Miller „She Came to Me”, w którym główną rolę zagrał Peter Dinklage, który przyleci do Torunia spotkać się z fanami oraz odebrać Nagrodę Dyrektora Festiwalu dla Aktora.

Michalina Śrubkowska