Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

25 marca, 2021

Aktualności

Solidarni z Białorusią

Toruń po raz kolejny przyłącza się do akcji #LightForBelarus. 25 marca 2021 r. na gmachu CKK Jordanki wyświetlona zostanie biało-czerwono-biała flaga na znak solidarności z naszymi wschodnimi sąsiadami w Dzień Wolności Białorusi.

Obchodzony 25 marca Dzień Wolności Białorusi nie jest uznawany przez rząd Aleksandra Łukaszenki. Święto ma jednak ogromne znaczenie dla społeczeństwa białoruskiego, przede wszystkim zaś dla walczącej z represjami niezależnej opozycji demokratycznej.

Aby zademonstrować solidarność i wsparcie dla naszych białoruskich sąsiadów, którzy od sierpnia ubiegłego roku upominają się o swobody demokratyczne, Narodowe Centrum Kultury, Instytut Adama Mickiewicza i TVP Kultura, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego po raz drugi zainicjowały akcję #LightForBelarus. Polega ona na iluminacji 25 marca budynków instytucji kultury i innych obiektów publicznych w Polsce, Europie i na świecie kolorami biało-czerwono-białej flagi niepodległej Białorusi.

Gorąco zachęcamy wszystkich do przyłączenia się do akcji i wyrażenia w ten sposób naszej solidarności z obywatelami Białorusi, którzy od wielu miesięcy z odwagą i determinacją manifestują swoje demokratyczne i wolnościowe dążenia. Jesteśmy społeczeństwem, które w swojej najnowszej historii, na trudnej drodze do demokracji zapoczątkowanej powstaniem Solidarności, doświadczało podobnego wsparcia, mamy więc szczególne prawo, ale też obowiązek takiego wsparcia udzielać. Pokażmy Białorusinom, że nie są sami – piszą inicjatorzy akcji z Narodowego Centrum Kultury.

Pierwsza odsłona akcji miała miejsce 12 i 13 września 2020 r. Flaga wolnej Białorusi pojawiła się wtedy na ponad 170 obiektach w Polsce. Podobnie jak we wrześniu, w Toruniu flaga wyświetlona zostanie na budynku Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki. Warto przypomnieć, że torunianie licznie uczestniczyli również w demonstracji poparcia dla Białorusinów 17 sierpnia 2020 r.

Zachęcamy mieszkańców Torunia do kolejnych gestów solidarności i np. wywieszenia 25 marca w oknach samodzielnie wykonanych flag wolnej Białorusi.

Magdalena Kujawa / UMT