Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

22 maja, 2018

Archiwum

Spektakl „Panna bez posagu” w CKK Jordanki

W ramach międzynarodowego festiwalu teatralnego Kontakt’18, na toruńskiej scenie Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki, wystawiono rosyjską sztukę „Panna bez posagu”. Spektakl wyreżyserował Dimitrji Krymow. Przedstawiona przez niego historia jest współczesną interpretacją klasycznego dramatu autorstwa Aleksandra Ostrowskiego „Panna bez posagu”.
Historia bez ogródek opowiada o trudnym życiu biednej dziewczyny, która stoi u progu zamążpójścia. Czy ciężko znaleźć pannie bez posagu odpowiedniego narzeczonego? Początkowo zdaje się, że nie. Kilku mężczyzn jest zainteresowanych związkiem z dziewczyną, która nie przyniesie im korzyści majątkowych. Larysa – główna bohaterka dramatu – stoi przed wyborem jednego z nich. Czy ma słuchać własnego serca, czy rozsądku swojej matki? Konsekwencje, jakie dziewczyna ponosi w związku ze swoimi wyborami, znają ci, którzy mieli okazję obejrzeć tę niezwykłą sztukę w CKK Jordanki.
Cieszący się popularnością festiwal teatralny Kontakt ściągnął tego wieczora sporą publiczność, która miała okazję obejrzeć spektakl na specjalnie przystosowanej sali. Scenę powiększono i ustawiono bliżej trybun – tak, że historia toczyła się tuż przed widzami zasiadającymi w pierwszych rzędach. Atmosferę tworzyło liczne oświetlenie, nasilane i słabnące w odpowiednich momentach; dramatyczna muzyka, a nawet dające się odczuć gwałtowne podmuchy wiatru czy przypływy mgły. Najwięcej pracy włożyli jednak aktorzy – odgrywający postacie pełne życia, charyzmy i charakteru. Razem z nimi widzowie mogli przeżywać głęboki smutek dramatu i głośno śmiać się w chwilach groteski. Nie zabrakło też burzenia tak zwanej czwartej ściany, gdy aktorzy prosili publiczność o pożyczenie drobnych rekwizytów, lub gdy część widzów została poczęstowana napojem, by razem z bohaterami „Panny bez posagu” wznieść toast za Larysę. Rosyjskie dialogi zostały przetłumaczone na dwie wersje językowe – polską i angielską – do których każdy z uczestników miał dostęp dzięki rozdanym wcześniej zestawom słuchawkowym.
Po zakończonej historii sala zadrżała od gromkich i długo niegasnących owacji publiczności. Artystów nagrodzono też bukietami kwiatów.
Adrianna Tokarska
Fot. Alicja Krzyżelewska

IMG 1063

IMG 1100

IMG 1101

IMG 1109

IMG 1123

IMG 1131

IMG 1135

IMG 1159

IMG 1131

IMG 1196

IMG 1198

IMG 1203