Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

27 sierpnia, 2019

Aktualności

„Sto lat!” na Jordankach – wyjątkowy koncert zespołu Dżem

Tegoroczna odsłona Bella Skyway Festival przeszła do historii. Wyjątkowym elementem 11. edycji była Scena Muzyczna na Jordankach. 22 sierpnia w Sali Koncertowej wystąpili Waglewski Fisz Emade, a dwa dni później publiczność rozgrzał Kamil Bednarek. Na zakończenie festiwalu zagrała legenda polskiej muzyki – Dżem. Zespół świętował w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki czterdziestolecie działalności artystycznej.

Supportowali Rolling Stonesów i ZZ Top, mają na koncie wiele sukcesów. 25 sierpnia przyjechali do Torunia, by porwać publiczność zgromadzoną w CKK Jordanki. Sala Koncertowa pękała w szwach. Specjalnie na tę okazję zdemontowano pierwsze sektory widowni, by utworzyć przestrzeń do zabawy na stojąco. Ktoś mógłby zapytać, czy CKK Jordanki to odpowiednie miejsce na koncert rockowy. Tymczasem doskonała akustyka i wyjątkowe wnętrze spełniły swoją rolę w 100 procentach. Na koncert przybyli najwierniejsi fani Dżemu z rożnych miast Polski, wielu z nich nosiło koszulki z logo zespołu. Zarówno publiczność na widowni, jak i osoby zgromadzone na „płycie”, śpiewały razem z wokalistą Maciejem Balcarem i świetnie się bawiły.

Dżem zagrał w CKK Jordanki swoje największe hity. Na setliście znalazły się takie utwory jak „Mała Aleja Róż”, „Paw”, „Partyzant” czy „Mamy forsę, mamy czas”. Nie zabrakło także jednej z najromantyczniejszych piosenek zespołu „Tylko Ty i ja” oraz poruszającego „Listu do M.”. W Sali Koncertowej wybrzmiało także… „Sto lat!”. Zgromadzona publiczność zaśpiewała je dla zespołu, który w tym roku obchodzi swoje czterdziestolecie. Wokalista Maciej Balcar skomentował to słowami: „Dla takich chwil warto żyć”, po czym wykonał „Naiwne pytania”, jeden z największych przebojów zespołu, ze słynnym wersem „W życiu piękne są tylko chwile”.

Podczas koncertu publiczność mogła wysłuchać wybitnych gitarowych solówek Adama Otręby i Jerzego Styczyńskiego oraz mocnych, perkusyjnych fragmentów w wykonaniu Zbyszka Szczerbińskiego. Swój kunszt zaprezentował również jeden z założycieli zespołu, basista Benedykt Otręba oraz klawiszowiec Janusz Borzucki.

Dżem bisował aż dwukrotnie, grając „Do kołyski”, „Czerwony jak cegła”, „Sen o Victorii”, a następnie „Autsajdera” i „Whisky”. Oklaskom nie było końca.

25 sierpnia w Sali Koncertowej wydarzyło się coś niezwykłego. Kilka pokoleń Polaków śpiewało wspólnie, że „W życiu piękne są tylko chwile”. Publiczność została naładowana niesamowitą energią. I nawet gdyby zespół nie zagrał utworu „Wehikuł czasu”, dla wielu fanów ten koncert był okazją do powrotu do młodzieńczych lat. Mimo różnych przeszkód po drodze Dżem występuje na scenie już od czterech dekad. I nic nie zapowiada końca tej wspaniałej, muzycznej przygody.

Koncert zespołu Dżem był ostatnim w ramach Sceny Muzycznej 11. Bella Skyway Festival. Występ tej kultowej grupy stanowił swoistą wisienkę na torcie. Chociaż to koniec festiwalowych wydarzeń, CKK Jordanki nie zwalnia tempa i organizuje kolejne koncerty. We wrześniu w Sali Koncertowej zagrają Mazolewski/Porter, zaś w listopadzie legenda polskiej muzyki – formacja Coma.

Sara Watrak