18 września, 2023
„Jedno z najciekawszych i najbardziej inspirujących wydarzeń naukowych ostatnich lat” podsumował Światowy Kongres Kopernikański JM rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. Andrzej Sokala. W piątek 15 września oficjalnie zakończyło się to wielkie przedsięwzięcie, zorganizowane, by uczcić okrągłą 550. rocznicę urodzin toruńskiego astronoma.
Podziękowań i podsumowań dokonali wszyscy przedstawiciele władz państwowych, akademickich, samorządowych i lokalnych obecni tego dnia w Sali Koncertowej CKK Jordanki. Na scenie pojawili się m.in. Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Józef Ramlau, członek zarządu województwa kujawsko-pomorskiego Sławomir Kopyść oraz Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.
Okazuje się, że Światowy Kongres Kopernikański zjednoczył różne toruńskie instytucje, które obok wydarzeń głównych organizowały mniejsze przedsięwzięcia lokalne. Prezydent Zaleski wspomniał m.in. o różnorodnych wystawach, specjalnym menu kopernikańskim, oferowanym przez toruńskie restauracje, konferencji o zanieczyszczeniu światłem czy konkursach wiedzy o Koperniku dla dzieci.
Kongres był ogromnym przedsięwzięciem organizacyjnym przede wszystkim dla przedstawicieli toruńskiego uniwersytetu, dlatego najbardziej zasłużeni w przygotowanie wydarzenia przedstawiciele UMK otrzymali specjalne, pamiątkowe medale.
Podczas oficjalnego zakończenia obrad kongresu nie mogło również zabraknąć podsumowania formuły wydarzenia. Zebrana publiczność miała okazję obejrzeć krótkie filmy ukazujące przebieg spotkań naukowych kongresu na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie oraz na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Na scenę zostali również zaproszeni prorektor UJ prof. Jarosław Górniak, rektor olsztyńskiej uczelni prof. Jerzy Przyborowski oraz rektor UMK prof. Andrzej Sokala, którzy podsumowali przedsięwzięcie i podziękowali za efektywną współpracę.
Po oficjalnych wystąpieniach przyszedł czas na wykład zamykający Światowy Kongres Kopernikański. Wygłosiła go prof. Ewine van Dishoeck, która jest profesorem astrofizyki molekularnej na Uniwersytecie w Lejdzie w Niderlandach, a w swojej pracy zajmuje się projektowaniem najpotężniejszych na świecie teleskopów kosmicznych. Profesor Ewine van Dishoeck w swoim przemówieniu skupiła się na wpływie odkryć Kopernika na współczesne badania kosmosu za pomocą najnowszego Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba.
Kongres zakończył się akcentem muzycznym – na scenie toruńskich Jordanek pojawiła się Anna Maria Jopek wraz z zespołem Kroke. Podczas uroczystego koncertu muzycy zaprezentowali szereg nastrojowych utworów, a także znane ballady artystki w zupełnie nowych aranżacjach.
Eliza Cichocka