Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

29 czerwca, 2022

Aktualności

Tofifest 2022 rozpoczęty! Do Torunia przyjechały gwiazdy filmu

We wtorek, 28 czerwca, w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki odbyła się Gala Otwarcia najbardziej niepokornego festiwalu w Toruniu. Posypały się liczne nagrody. 


Fot. Marta Mróz

Rusza najbardziej niepokorny festiwal w Toruniu

– Robimy ten festiwal tylko i wyłącznie dla was – tymi słowami prowadzący Szymon Andrzejewski i Jarosław Jaworski zwrócili się do publiczności zgromadzonej w Sali Koncertowej podczas uroczystego otwarcia 20. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. W tym roku obejrzymy 100 filmów, zarówno stacjonarnie, w kinach, jak i w plenerze, a także online. Jak zawsze publiczność wybierze najlepszy rodzimy tytuł w konkursie „From Poland”. Podczas gali poznaliśmy nominowanych. W tym roku są to: „Żeby nie było śladów”, „Wszystkie nasze strachy”, „Powrót do tamtych dni”, „Sonata”, „Piosenki o miłości”, „Negatyw”, „Moje wspaniałe życie Polska”, „Lokatorka”, „Fucking Bornholm”, „Chrzciny” oraz „Bo we mnie jest seks”. Zobaczyliśmy również urywki filmów, które powalczą o nagrodę w międzynarodowym konkursie debiutów „On Air”. W tym roku są to takie tytuły jak: „Olga”, „Celts”, „Amparo”, „A Feature Film About Life”, „Blessed Boys”, „Zdarzyło się/Happening” oraz „Somewhere over the chemtrails”.

Były nagrody, były też niespodzianki

Na gali wręczono szereg nagród. Flisaka otrzymał Krystian Pesta, aktor, który elektryzuje i zachwyca swoimi rolami w takich filmach i serialach jak „Behawiorysta”, „Rojst” czy „Ukryta gra”. Artysta pochodzi z Torunia, to tu stawiał pierwsze kroki na scenie w Studiu „P” Lucyny Sowińskiej. – To miasto jest mi bliskie, tu się urodziłem, mogę oprowadzić po nim każdego – przyznał wzruszony Pesta. Dwanaście lat temu sam był wolontariuszem na Tofifeście. Wówczas, nieco odważnie, wyznał Kafce Jaworskiej, że będzie aktorem. Marzenie spełnił, a podczas Gali Otwarcia odebrał Flisaka z rąk Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego.

Fot. Marta Mróz

Owacjom nie było końca, gdy Złotego Anioła odbierała Anna Seniuk. Aktorka, która oczarowuje profesjonalizmem i skromnością, otrzymała nagrodę za całokształt twórczości. Grała m.in. u Andrzeja Wajdy. – Nie byłoby polskiego filmu, gdyby nie pani – zwrócił się do aktorki prezydent Michał Zaleski. – Wielokrotnie miałam w życiu tremę, ale nie sądziłam, że może być aż taka – mówiła poruszona aktorka, stojąc na scenie na Jordankach. – Ten dzień mogę zaliczyć do najpiękniejszych.

Aktorka zdradziła, że gdy podzieliła się ze swoim przyjacielem informacją o tym, iż otrzyma nagrodę za całokształt twórczości, usłyszała: „Pachnie trumną!” – Ale za to jaką! – żartowała artystka.

Na gali nie zabrakło niespodzianek. Pierwszą z nich było przyznanie po raz pierwszy Nagrody Filmowej Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego za debiut aktorski. Wręczający nagrodę wicemarszałek Zbigniew Ostrowski nie ukrywał, że województwo kujawsko-pomorskie to region filmowy – na dowód wymienił liczne tytuły, które tu nakręcono jak choćby „Lekarze”, „Prawo Agaty”, „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” czy „Prawo i pięść”. Nagrodę za debiut otrzymała Julia Szczepańska za rolę w „Wiarołomie”. Aktorkę możemy oglądać na scenie toruńskiego Teatru im. Wilama Horzycy w spektaklu „Noce i dnie”.

Drugą niespodzianką tego wieczoru był specjalny Złoty Anioł Tofifest dla Damy Polskiego Kina. Nagroda trafiła w ręce Emilii Krakowskiej, która przybyła na galę w barwnym kapeluszu. Aktorkę oglądamy na ekranie od blisko 60 lat. Jak przyznała, jest dumna, że może odbierać statuetkę podczas 20. jubileuszowej edycji Tofifestu.

Nagrodę podczas gali otrzymała także dyrektorka festiwalu, niezastąpiona Kafka Jaworska. – Festiwal zmieniał miejsca, ale o jednym nie zapominał: żeby nas wciągać – mówił Michał Zaleski. Duża w tym zasługa Kafki Jaworskiej, która z rąk prezydenta odebrała Toruńskiego Anioła.

Fot. Marta Mróz

W końcu przyszedł czas na… „Happy birthday!”, które zaśpiewał prowadzący, Szymon Andrzejewski.

Muzyczna podróż w czasie

Po nagrodach, podziękowaniach i oficjalnym otwarciu festiwalu publiczność zgromadzona na Jordankach wysłuchała koncertu poświęconego pamięci Poli Negri. W tym roku świętujemy 125. rocznicę urodzin aktorki, która podbiła Hollywood, a na świat przyszła w Lipnie. 2022 rok nazwano więc w naszym regionie rokiem Poli Negri. Podczas koncertu Asia Czajkowska i Małgorzata Chruściel zaśpiewały takie szlagiery jak „Miłość ci wszystko wybaczy”, „Ach, jak przyjemnie”, „Tango notturno”, „Piosenka o zgubionym sercu” czy „Na pierwszy znak”  Nad całością muzycznego przedsięwzięcia czuwał Bartek Staszkiewicz. 

Fot. Marta Mróz

Tekst Sara Watrak

Inne artykuły