21 grudnia, 2022
Po kilkuletniej przerwie do Torunia powraca koncert pamięci Grzegorza Ciechowskiego – tym razem znani artyści w akompaniamencie Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej wykonali wybitne utwory lidera Republiki właśnie w aranżacjach symfonicznych. Wydarzenie było częścią VIII Dni Grzegorza Ciechowskiego, które w grudniu zawładnęły toruńską sceną kulturalną.
W Toruniu Grzegorza Ciechowskiego nikomu przedstawiać nie trzeba – artysta związany z miastem przez lata, na zawsze zapisał się w sercach i pamięci jego mieszkańców. To właśnie tutaj skończył studia, a później rozpoczął spektakularną karierę muzyczną. Podczas tegorocznych dni Ciechowskiego przewidziano wiele różnorodnych wydarzeń, które mają szczególnie podkreślić wyjątkową wrażliwość, odwagę i niepokorność artysty.
Oprócz koncertu „Ciechowski Symfonicznie” w CKK Jordanki, fani lidera Republiki w tym roku mogli uczestniczyć m.in. w wernisażu wystawy: audio-instalacji pamięci Grzegorza Ciechowskiego w Dworze Artusa, konkursie Jednego Wiersza Obywatel Słowa, oraz koncercie specjalnym pamięci Grzegorza Ciechowskiego połączonym z wręczeniem Nagrody Artystycznej Miasta Torunia imienia artysty.
Muzyczne spotkanie w Sali Koncertowej toruńskich Jordanek było mocnym punktem tego programu, o czym świadczy liczna obecność fanów Ciechowskiego w każdym wieku. Tradycyjnie nie zabrakło czarno-białych flag, które dumnie powiewały podczas wykonywania najważniejszych utworów.
Koncert rozpoczął się od efektownego muzycznego performansu pt. Operacja „Kombinat” w wykonaniu Orkiestry Vabank z Aleksandrowa Kujawskiego. Następnie na scenie pojawili się muzycy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, którzy pod batutą Krzysztofa Herdzina i z gościnnym udziałem zespołu (w składzie: Adam Lemańczyk, Jakub Kujawa, Grzegorz Nadolny, Mateusz Krawczyk) stworzyli niekonwencjonalną oprawę muzyczną dla wszystkich najwybitniejszych piosenek.
W takich wersjach przesłanie Ciechowskiego było jeszcze wyraźniejsze i jak się okazuje – aktualne również dziś. Ze sceny popłynęły dźwięki utworów takich jak: „Nie pytaj o Polskę”, „Odchodząc”, czy „Mamona”, które wykonali soliści: Natalia Nykiel, Tomasz „Tomson” Lach, Anna Lasota, Krzysztof Iwaneczko oraz Grzegorz Wilk.
Był to niesamowity hołd dla dokonań wybitnego artysty oraz moment na wspomnienia – w tym roku przypada bowiem 21. rocznica nagłej i dla wielu bolesnej śmierci muzyka. Na widowni byli obecni członkowie rodziny Grzegorza Ciechowskiego, a opowieści i fragmenty wywiadów, które mogliśmy usłyszeć ze sceny, sprawiły, że fani mogli przenieść się w czasie do pamiętnych początków w Odnowie i kolejny raz zastanowić nad głębią i mądrością tekstów, tym razem w nowych muzycznych aranżacjach.
Eliza Cichocka