Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

16 września, 2019

Aktualności

Toruńska Orkiestra Symfoniczna rozpoczyna kolejny sezon artystyczny

Po ostatnim, jubileuszowym 40. sezonie artystycznym przyszedł czas na nowe wyzwania dla muzyków z Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Wyjątkowym koncertem w piątkowy wieczór  zespół zainaugurował kolejny rok  muzycznej działalności. Sympatycy symfoników dowiedzieli się, czego można spodziewać się po 41. sezonie artystycznym oraz wysłuchali kompozycji wybranych specjalnie na ten uroczysty wieczór rozpoczęcia.

Zebranych w Sali Koncertowej najpierw powitał pełniący obowiązki dyrektora orkiestry – Przemysław Kempiński, który przejął obowiązki dotychczasowego dyrektora Marka Czekały. Przypomniał imponujące sukcesy toruńskich muzyków i zapowiedział nowy sezon pełen różnorodności. W Jordankach obecny był również prezydent miasta Michał Zaleski, który oficjalnie potwierdził inaugurację kolejnego sezonu artystycznego orkiestry. Muzyków poprowadził dyrygent, a jednocześnie tegoroczny dyrektor artystyczny, Dainius Pavilionis.

Najważniejszym punktem programu był utwór Macieja Bałenkowskiego – młodego polskiego kompozytora, laureata prestiżowych konkursów, doktoranta Akademii Muzycznej w Krakowie. Kompozycja „Hommage à Lipiński“ została zamówiona przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną specjalnie na tę okazję, a nawiązywać miała do postaci Karola Lipińskiego, wybitnego skrzypka, patrona festiwalu i  konkursu skrzypcowego, organizowanego w Toruniu.

Na tak wyjątkowym wydarzeniu nie mogło zabraknąć równie wyjątkowych gości. Na toruńskiej scenie wystąpił Leo de Maria – hiszpański pianista, który mimo młodego wieku uznawany jest za jednego z najbardziej utalentowanych współczesnych muzyków, wielokrotnie doceniany  w konkursach międzynarodowych, występuje na najlepszych scenach światowych. Wraz z toruńskimi muzykami na scenie Jordanek wykonał I Koncert fortepianowy b-moll op. 23 Piotra Czajkowskiego – kompozycję niezwykle emocjonalną i podniosłą. Wirtuozerskie umiejętności pianisty zostały w Toruniu docenione wielokrotnie gromkimi brawami. Koncert zakończyła  I Symfonia c-moll op. 68 Johannesa Brahmsa.

Inauguracja kolejnego sezonu artystycznego była gratką dla wieloletnich wielbicieli orkiestry, jak i dla tych którzy mieli okazję usłyszeć ją po raz pierwszy, gdyż toruńscy muzycy po raz kolejny udowodnili talent i znakomite umiejętności. Kolejny rok zapowiada wiele muzycznych zaskoczeń i niespodzianek.

Eliza Cichocka