Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

25 listopada, 2019

Aktualności

Tutaj kreuje się przyszłość. GrafConf w Toruniu

Setki grafików, projektantów i ilustratorów zgromadziło się w sobotę, 23 listopada w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki na corocznej konferencji GrafConf. Wydarzenie poświęcone jest przede wszystkim tematyce projektowania graficznego, brandingu, ilustrowania, a także kreowania stron internetowych. Program spotkania był niezwykle różnorodny i obfitował w wiele niespodzianek.

Prelekcje trwały od godziny 10 do 19, w ciągu tego czasu wysłuchaliśmy aż ośmiu konferencji oraz tzw. lightning talks, czyli ekspresowych, 10-minutowych wystąpień. Wśród prelegentów znaleźli się najbradziej utalentowani polscy projektanci i ilustratorzy, z ogromnym doświadczeniem i wieloma sukcesami. Byli to: Jacek Kłosiński, Aga Szóstek, Michał Olszewski, Michał Mazur, Magda Furmańczuk, Beata Śliwińska, Maciej Szymanowicz oraz Wojtek Mierowski.

Goście podzielili się doświadczeniami oraz cennymi wskazówkami z własnej drogi zawodowej, radzili jak odkrywać własną kreatywność i jak współpracować z klientami.  Tematy prelekcji były bardzo różne, m.in. „Dlaczego warto stać się outlierem?“, „Daj spokój. O tym jak nie stresować użytkowników“, czy „Zaprojektuj przyszłość“. Dodatkowo po każdej prezentacji uczestnicy mogli zadawać gościom własne pytania i rozwiewać wątpliwości.

To nie wszystko! Oprócz wiedzy teoretycznej przyszedł  czas i na praktykę. Zapewnił ją cykl warsztatów z równie ciekawymi gośćmi. Młodzi projektanci mieli szansę stworzyć plakat filmowy, nauczyć się technik współczesnego liternictwa i łączenia metod w ilustrowaniu, narysować własny storyboard, czy wykorzystać motyw dekonstrukcji w plakacie.

Podczas kiedy na Sali Koncertowej odbywały się prelekcje, Sala Kameralna wypełniła się wystawcami i sponsorami, którzy prezentowali produkty przydatne w pracy projektantów. Oprócz niespodzianek, które uczestnicy znaleźli w pakietach startowych była to dobra okazja by nabyć ciekawą książkę lub nowy szkicownik. Pojawili się przedstawiciele firmy Pentel, Wacom, wydawnictwa Karakter, Logitech i Eduweb. Uczestnicy rysowali na tabletach graficznych i próbowali najnowszych produktów do kaligrafii. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Oprócz tego projektanci mieli szansę na skonsultowanie własnego portfolio z przedstawicielami  Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej oraz skorzystać z konsultacji prawniczej u Magdaleny Miernik.

Przestrzeń Jordanek wypełniła się również pracami i projektami uczestników konferencji, 20 ze 114 zgłoszonych prac zaciekawiało oryginalnością i kreatywnością.

O godzinie 21 rozpoczęła się natomiast Gala Projektu Roku 2018/2019, podczas której w kilku kategoriach nagrodzeni zostali laureaci pierwszego w Polsce konkursu projektowania graficznego, zorganizowanego dzięki Stowarzyszeniu Twórców Grafiki Użytkowej. Po gali nadszedł czas na integrację na Afterparty. Sala Kameralna stała się przestrzenią rozmów, wymiany doświadczeń i dobrej zabawy.

GrafConf kolejny raz stworzył inspirujące miejsce dla młodych twórców, pełne wiedzy i wartościowych treści. To będzie wydarzenie, którego długo nie zapomnimy!

Eliza Cichocka

Zobacz także

11.12 19:00 | Sala Kameralna

LUNAPARK. Piosenki Grzegorza Ciechowskiego