21 lutego, 2019
Toruń nieodzownie kojarzony jest z sylwetką wybitnego astronoma, twórcy rewolucyjnej teorii heliocentrycznej – Mikołaja Kopernika, który właśnie tutaj 19 lutego przyszedł na świat. Z okazji 546. rocznicy urodzin uczonego, z inicjatywy Polskiej Fundacji Narodowej w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki zorganizowano spotkanie z Dr. Michio Kaku – fizykiem teoretycznym i popularyzatorem nauki, który w oryginalny sposób przedstawił zebranym wpływ teorii kopernikańskiej na dalsze odkrycia, a także, co ciekawe, współczesną technologię.
Spotkanie odbyło się w ramach akcji „100×100“, zainaugurowanej przez Polską Fundację Narodową z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Projekt zakłada zorganizowanie spotkań z setką znanych i zasłużonych postaci z całego świata. Michio Kaku z całą pewnością zasługuje na te zaszczytne miana. Fizyk jest badaczem i zwolennikiem teorii strun, futurologiem, autorem wielu publikacji. Swoje wystąpienie w Toruniu rozpoczął od przedstawienia dowodów na niezwykłą rewolucyjność poglądów Kopernika. Idee polskiego astronoma przyczyniły się do stworzenia programów kosmicznych, późniejszej eksploracji kosmosu, a także wysyłania satelit, umożliwiających transmisję sygnałów radiowych i telewizyjnych.
Po wykładzie przyszedł czas na dyskusję. Uczonemu zadano szereg niebanalnych i często trudnych pytań – pochodziły one zarówno od internautów, jak i od chętnych wybranych z widowni. Rozważania dotyczyły kwestii podróży w czasie, równań Einsteina, teorii kosmicznych, roli naukowców, czy przyszłości nauki i ludzkości. Tematy stały się punktem wyjścia do inspirujących wypowiedzi fizyka. Szczególnie interesujące i zaskakujące były wizje futurologiczne – cyfrowa i genetyczna nieśmiertelność ludzkości, przełom technologiczny, dominacja sztucznej inteligencji, bio i nanotechnologii.
Jak okazało się podczas wydarzenia, nie tylko torunianie pamiętają o urodzinach wybitnego astronoma. Na całym świecie w różnorodny sposób wyraża się pamięć o dokonaniach Kopernika. Zebrani mieli okazję obejrzeć film z Chile, na którym przedstawiciele lokalnych władz mówili o znaczeniu odkryć polskiego uczonego, a także pozdrowili mieszkańców Torunia.
Wydarzenie rozgrywało się w połączonych salach toruńskich Jordanek. Na tę okazję zaprojektowano nowoczesną, multimedialną scenę, również w miejscu przeznaczonym dla publiczności znalazły się ekrany ze slajdami – interaktywnymi komentarzami do wykładu profesora. Ponadto gra świateł, a także wyświetlana galaktyka stworzyły niesamowitą, kosmiczną atmosferę. Co prawda Dr Michio Kaku wypowiadał się w języku angielskim, ale dostępne było tłumaczenie symultaniczne, więc każdy miał możliwość zrozumienia przekazu.
Na koniec spotkania wszystkich chętnych zaproszono do wspólnej pamiątkowej fotografii, po wykonaniu której goście wydarzenia mieli okazję do otrzymania autografu od Michio Kaku. Co więcej, w holu Jordanek studenci Wydziału Fizyki toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prezentowali łazika marsjańskiego, czyli rodzaj sondy kosmicznej, posiadającej możliwość poruszania się.
Z całą pewnością spotkanie ze znanym uczonym było ciekawe i pouczające nie tylko dla entuzjastów i badaczy nauk ścisłych. Michio Kaku mówił, że o nauce trzeba opowiadać obrazami, wtedy staje się prostsza i bardziej zrozumiała. Tak było tym razem, na chwilę znaleźliśmy się w pełnej tajemnic przestrzeni kosmicznej.
Eliza Cichocka