Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

22 stycznia, 2018

Archiwum

VIII Marszałkowski Bal Dobroczynny za nami

Już po raz trzeci Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki gościło uczestników Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego. W minioną sobotę odbyła się ósma edycja tej imprezy.

W tym roku dochód z balu trafi do podopiecznych dwóch instytucji z regionu, które przeznaczą wsparcie na niezbędne remonty i inwestycje. Sa to Dom Dobrego Pasterza dla Samotnych Matek w Żołędowie (gmina Osielsko, powiat bydgoski), prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej (placówka udziela schronienia i wsparcia matkom z małoletnimi dziećmi i kobietom w ciąży, które z różnych przyczyn nie mogą pozostać w rodzinie) oraz Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Grabiu (gmina Aleksandrów Kujawski), prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety, pod opieką którego przebywa 70 osób niepełnosprawnych intelektualnie.
Ponadto część środków trafi także na wsparcie polskich misji niosących pomoc potrzebującym w odległych zakątkach globu, a więc: sióstr klaretynek, które opiekują się mniejszością chrześcijańską w Indonezji – wsparcie pomoże w zakupie generatora prądu oraz misjonarzy, którzy prowadzą placówkę w odciętej od świata części Zambii – wsparcie pomoże w doposażeniu gabinetu dentystycznego.
Tegoroczną edycję balu zorganizował Urząd Marszałkowski na czele z marszałkiem Piotrem Całbeckim wspólnie z prezydentami Torunia Michałem Zaleskim oraz Włocławka Markiem Wojtkowskim.
Udział w wydarzeniu wzięło około 350 osób. Oprawę artystyczną zapewnili Eljazz Big Band, Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis oraz Orkiestra Wojskowa z Bydgoszczy. Gwiazdami wieczoru byli Hanna Śleszyńska i Krzysztof Respondek, wystąpiła także Capella Bydgostiensis oraz Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska”.
Tradycyjnie już na dochód z balu złożą się wpłaty od par uczestniczących w imprezie, a także środki zebrane podczas aukcji wartościowych przedmiotów. W pomoc w organizacji wydarzenia zaangażowały się instytucje i firmy z regionu oraz samorządowcy i znane osobistości, które przekazały w sumie 180 wartościowych przedmiotów na balową aukcję charytatywną. Wśród tegorocznych darczyńców byli między innymi David Lynch, który przekazał deskorolkę z podpisami członków ekipy filmowej Twin Peaks; Maryla Rodowicz, która podarowała jeden ze swoich kapeluszy i Krystyna Szalewska, której prace cieszą się dużą popularnością wśród uczestników licytacji oraz regionalne media.

Więcej o balu na stronie balmarszalka.kujawsko-pomorskie.pl

FOT. www.kujawsko-pomorskie.pl (Łukasz Piecyk, Szymon Zdziebło/tarantoga.pl, Filip Kowalkowski i Andrzej Goiński)