Tytuł linku niewidoczny gołym okiem

20 września, 2019

Aktualności

W CKK Jordanki rozmawiano o wyzwaniach starości

W dniach 18-20 września w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki gościło blisko 1000 osób z 31 krajów z całego świata. A to wszystko za sprawą 22. Międzynarodowej Konferencji Opieki Długoterminowej organizowanej przez Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych.

Ludzie z całego świata zjechali do Torunia, by porozmawiać o tym, o czym wielu z nas chce zapomnieć – o starości. Hasło przewodnie tegorocznej edycji wydarzenia brzmiało „Globalne wyzwania w starości. Choroba Alzheimera i inne formy demencji. Jak poprawić jakość życia osób chorych z różnymi formami demencji?”. W ramach konferencji odbyły się praktyczne warsztaty oraz prelekcje.

Inauguracja wydarzenia miała miejsce 18 września w Sali Koncertowej CKK Jordanki. Uroczystość rozpoczął krótki występ z akrobacjami i muzyką na żywo. Młode tancerki miały na sobie świetlne skrzydła, które w ruchu wyglądały nadzwyczaj efektownie. Po ich występie głos zabrał Jarosław Józefowicz, prezes TZMO. Nazwał on Toruń „europejską stolicą opieki długoterminowej”. Goście mogli obejrzeć film dotyczący funkcjonowania firmy, którą cechuje wysoka innowacyjność i szeroka działalność społeczna. Po krótkiej prezentacji nastąpiło oficjalne otwarcie konferencji przez prezydenta Torunia Michała Zaleskiego. Głos zabrali również Sławomir Kopyść, członek zarządu województwa kujawsko-pomorskiego, oraz Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Po wystąpieniach zaszczytnych gości przyszedł czas na wykład inauguracyjny. Prelekcję pt. „Czy możemy się uchronić przed chorobą Alzheimera?” wygłosiła Maria Barcikowska z Zespołu Kliniczno-Badawczego Chorób Alzheimera. Pani profesor przedstawiła krótko, na czym polega to zaburzenie, a także jakie są sposoby prewencji. Okazuje się, że ogromną rolę w profilaktyce odgrywa styl życia – to, czy jesteśmy aktywni, zarówno fizycznie, jak i poznawczo. Swój wykład Maria Barcikowska podsumowała następującymi słowami: „W wielu przypadkach możemy uchronić się przed chorobą Alzheimera, jeśli zaczniemy wystarczająco wcześnie.”

Następnie na scenie pojawił się Tomasz Grodzicki, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum i wybitny specjalista z zakresu geriatrii. W swoim krótkim przemówieniu pogratulował on organizatorom konferencji, a także podkreślił, jak ważne jest otoczenie chorego i rola jego opiekunów.

Kolejnym punktem uroczystości była rozmowa z Marcelem Velezem, dziennikarzem i antropologiem kultury, który zrezygnował z funkcji Wicedyrektora Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, by zaopiekować się swoimi chorymi rodzicami. Wywiad przeprowadził Tomasz Pasiut, reporter TTV. Marcel Velez opowiedział uczestnikom konferencji o tym, jak to się stało, że postanowił rzucić pracę, by zająć się swoim cierpiącym na Alzheimera tatą oraz borykającą się z chorobą dwubiegunową mamą. Przedstawił również, jakie trudności napotyka na swojej drodze bycia opiekunem.

Po części oficjalnej i merytorycznej przyszła pora na element artystyczny. Na scenie pojawiła się Hania Stach z zespołem. W towarzystwie Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej wokalistka wykonała największe przeboje Whitney Houston. Warto dodać, że wspierał ją w tym charyzmatyczny chórek w składzie: Jagoda Stach, Ola Nowak i Ola Bieńkowska. Publiczność mogła wysłuchać zarówno energicznych „I wanna dance with somebody” i „Million dollar bill”, jak i poruszających ballad – „Run to you” czy „I will always love you”. Wieczór zakończył się uroczystym bankietem w Sali Kameralnej.

19 i 20 września uczestnicy 22. Konferencji Międzynarodowej Konferencji Opieki Długoterminowej mieli okazję wziąć udział w wielu wykładach i dyskusjach. Jednym z najważniejszych prelegentów była Teepa Snow, terapeutka zajęciowa ze Stanów Zjednoczonych. Jej wystąpienie pt. „Pozytywne podejście do opieki w chorobie Alzheimera i innych formach demencji” nie przypominało suchego wykładu. Amerykanka poprosiła uczestników, by dobrali się w pary, a następnie dawała im różne polecenia i prosiła o wyrażenie własnych spostrzeżeń. Teepa Snow zaprezentowała również nagranie, na którym opiekuje się cierpiącym na demencję pacjentem. Jednym z głównych założeń jej pozytywnego podejścia do opieki jest pozwolenie choremu na jak największą samodzielność. Energia, bezpośredniość i niecodzienny sposób na prowadzenie zajęć sprawiły, że terapeutka spotkała się w Toruniu z niezwykle ciepłym przyjęciem. Uczestnicy chętnie angażowali się w ćwiczenia proponowane przez Amerykankę i nagrodzili jej wystąpienie gromkimi brawami.

W programie konferencji znalazły się również wykłady dotyczące doświadczeń osób cierpiących na demencję, tego, jak istotne jest otoczenie chorych, a także zaleceń profilaktycznych.

Takie wydarzenia jak zorganizowana przez TZMO Międzynarodowa Konferencja Opieki Długoterminowej są bardzo potrzebne. Pozwalają na wymianę doświadczeń i zdobycie wiedzy, która umożliwi jeszcze lepszą opiekę nad seniorami – bo przecież każdy z nas zasługuje na godną starość.

Sara Watrak